Policja podsumowuje święta - mniej dramatów ale jazda na podwójnym gazie nadal modna

Policja podsumowuje święta - mniej dramatów ale jazda na podwójnym gazie nadal modna

Badanie alkomatem

Podaj dalej

Od minionego piątku (21.12.) do środy (26.12.) policjanci z wydziału drogowego w całej Polsce prowadzili akcję związaną z bezpieczeństwem na drogach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Właśnie przedstawili sprawozdanie odnośnie liczby wypadków i jak sami przyznają, są powody do zadowolenia.

W okresie prowadzonych działań w akcji „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie” zadaniem funkcjonariuszy było czuwanie nad bezpieczeństwem podróżujących. Policjanci z drogówki byli obecni na drogach w całym kraju, szczególnie na trasach wyjazdowych i wjazdowych do większych miast. Kontrolowali między innymi prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, ich stan trzeźwości, stan techniczny samochodów oraz sposób przewożenia pasażerów.

Mniej dramatów

Według udostępnionych przez Komendę Główną Statystyk podczas tegorocznego okresu świątecznego, odnotowane zostały 443 wypadki drogowe, w których niestety śmierć poniosło 36 osób, a 541 zostało rannych. Jednak w porównaniu do 2017 roku wypadków było mniej aż o 115, osób zabitych o 19, a rannych o 141.

Jak widać z roku na rok stan bezpieczeństwa ulega systematycznej poprawie. Ogromnie cieszy to, że w tym roku w okresie świątecznym zginęło na drogach zdecydowanie mniej osób niż w latach ubiegłych, jednak i teraz nie udało się uniknąć tragedii.

Niestety prędkość, brawura oraz brak wyobraźni części kierowców spowodowały, że nie wszyscy dotarli bezpiecznie do celu. Te odnotowane wypadki drogowe to tragedie dla osób poszkodowanych i ich rodzin, ale też dla samych sprawców, którzy muszą żyć ze świadomością wyrządzonej krzywdy. A wystarczyło tylko…..wolniej jechać, skupić swoją uwagę na drodze, stosować się do znaków i sygnałów drogowych.

Podwójny gaz w analizie

Nadal KGP zbiera statystyki związane niestety z jakże nieodłącznym elementem każdych świąt, czyli danymi zatrzymanych kierowców, którzy postanowili wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu. Niestety tutaj raczej powodów do dumy być nie może. Podczas samej Wigilii przeprowadzonych zostało 11,5 tys. kontroli, w których zatrzymano 119 nietrzeźwych kierowców. Od początku akcji „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie” do tego czasu było ich na alkoholowym liczniku 699. Kolejne dni świąt zapewne podwyższą te wyniki. W ubiegłym roku łącznie prawko straciło 883 szoferów na podwójnym gazie. Jak będzie w tym roku przekonamy się niebawem, ale systematycznie spływające dane z poszczególnych Komend Wojewódzkich nie wróżą niczego optymistycznego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News