Policja ma nowy potężny radiowóz. Praetorian za kilka dni trafi do służby

Policja ma nowy potężny radiowóz. Praetorian za kilka dni trafi do służby

Podaj dalej

Prototyp pojazdu patrolowo-interwencyjnego dla policji wchodzi w fazę testów. Radiowóz dostał też już swój numer boczny (007) i w najbliższy poniedziałek ruszy do pracy w terenie.

Czym jest Praetorian?

Prototyp pojazdu stworzony został w ramach projektu badawczo-rozwojowego. Celem projektu było stworzenie pojazdu jak najlepiej dopasowanego do potrzeb policji, z wnikliwym uwzględnieniem opinii i oczekiwań funkcjonariuszy.

W toku prac stworzonych zostało ponad 20 autorskich rozwiązań, zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz pojazdu. Istotą prac nad pojazdem było zapewnienie jego wielofunkcyjności, którą osiągnięto dzięki pełnej konfigurowalności wnętrza.

W wersji patrolowej pojazdem porusza się min. 2 funkcjonariuszy, w drugiej strefie stolik i fotele ustawione są tak, by zapewnić, jak największą wygodę osobom, z którymi prowadzone są czynności, w trzeciej strefie zainstalowana jest klatka pozwalająca na przewóz zatrzymanego.

W wersji wypadowej (przewożącej pododdział Policji np. na mecz czy koncert) ten sam pojazd mieści aż 8 funkcjonariuszy z pełnym wyposażeniem – w drugiej strefie znajduje się 6 foteli z centralnie ustawionym stolikiem, w trzeciej strefie zamiast klatki zainstalowany jest stelaż, mieszczący zestawy i tarcze ochronne.

Dla wygody funkcjonariuszy, pod każdym fotelem znajduje się pojemnik na kask oraz rzeczy osobiste, a na ścianach pojazdu zainstalowano liczne gniazda prądowe do ładowania urządzeń przenośnych.

Wyróżnikiem pojazdu jest też pas przedni – dedykowane orurowanie umożliwia przepchnięcie innego pojazdu, gdy zajdzie taka konieczność.

Źródło: policja

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News