Podwójne zwycięstwo Porsche 911 GT3 R

Podwójne zwycięstwo Porsche 911 GT3 R

Podwójne zwycięstwo Porsche 911 GT3 R

Podaj dalej

Udany początek sezonu dla Porsche 911 GT3 R: opracowany w Weissach 500-konny samochód wyścigowy dla prywatnych zespołów świętował podwójne zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju. Rywalizacja na torze Dubai Autodrome była otwarciem sezonu 2017.

Ekipa Herberth Motorsport z fabrycznymi kierowcami Porsche (Brendonem Hartleyem, Robertem Renauerem, Ralfem Bohnem, Danielem Allemannem oraz Alfredem Renauerem) objęła prowadzenie nocą i nie oddała go do końca wyścigu. Drugie miejsce zajął zespół Manthey-Racing (fabryczni kierowcy Porsche – Sven Müller, Młody Profesjonalista Porsche Matteo Cairoli, Otto Klohs oraz Jochen Krumbach), pokonując Mercedesa i Audi. Sukces Porsche w najważniejszym wyścigu samochodów sportowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ukoronowała francuska ekipa Imsa Performance, której 911 GT3 R zajęło piąte miejsce z Młodym Profesjonalistą Porsche Matthieu Jaminetem w składzie. W 24-godzinnym maratonie w Dubaju wystartowały łącznie 92 samochody.

911 GT3 R świętowało swój debiutancki wyścig w styczniu 2016 r. z nowym, ultranowoczesnym 6-cylindrowym silnikiem typu bokser o pojemności 4 litrów, wyposażonym w bezpośredni wtrysk benzyny. Porsche zaprojektowało ten sportowy wyścigowy dla prywatnych zespołów na bazie seryjnego auta sportowego 911 GT3 RS z myślą o rywalizacji w seriach wyścigów GT3 na całym świecie. Zwycięstwo w Dubaju to pierwszy triumf najnowszego 911 GT3 R w 24-godzinnym wyścigu.

Wypowiedzi po wyścigu

Sascha Pilz, szef oddziału GT Customer Motorsport: „Bardzo się cieszę z takiego wyniku 911 GT3 R na początku jego drugiego sezonu i jestem dumny z osiągnięć zespołów naszych klientów. Po raz kolejny prywatny samochód wyścigowy Porsche zademonstrował swoją konkurencyjność w długodystansowym wyścigu. Teraz odliczamy czas do kolejnej atrakcji sezonu – 24-godzinnego wyścigu Rolex 24 na torze Daytona”.

Brendon Hartley (911 GT3 R #911): „Zespół Herberth Motorsport zdobył się na ogromny wysiłek. Gdy w środę po raz pierwszy spotkałem ich ekipę, od razu poczułem się jak w domu. Mój pierwszy występ za kierowcą GT Porsche to wspaniałe doświadczenie i mam nadzieję, że w przyszłym roku będę miał okazję je powtórzyć. Uwielbiam jazdę 911 GT3 RS publicznymi drogami, a teraz zakochałem się też w wyścigowej wersji modelu”.

Sven Müller (911 GT3 R #12): „Początek mojego pierwszego sezonu jako kierowcy fabrycznego Porsche i od razu miejsce na podium to coś fantastycznego. Cały nasz zespół zaliczył świetny występ. Pod koniec złapaliśmy »gumę«, nie mogliśmy więc walczyć o zwycięstwo, ale drugie miejsce to i tak więcej, niż oczekiwaliśmy”.

Matteo Cairoli (911 GT3 R #12): „Za nami wspaniały początek sezonu. To moje pierwsze podium w 24-godzinnym wyścigu – i mam apetyt na więcej. Całemu zespołowi dziękuję za niesamowite wyniki”.

Mathieu Jaminet (911 GT3 R #76): „Jestem zachwycony swoim pierwszym startem w 24-godzinnym wyścigu. Piąte miejsce to dla nas doskonały rezultat. Nie popełniliśmy żadnych błędów, a nasze 911 GT3 R na całym dystansie sprawowało się bezawaryjnie. Podwójne zwycięstwo i nasze piąte miejsce to dla Porsche wyśmienity początek sezonu”.

Wyniki wyścigu

1. Hartley/R. Renauer/Allemann/Bohn/A. Renauer (NZ/D/CH/D/D), Porsche 911 GT3 R, 578 okrążeń
2. Müller/Cairoli/Klohs/Krumbach (D/I/D/D), Porsche 911 GT3 R, 576 okrążeń
3. Al Faisal/Haupt/Buurman/Broniszewski/Engel (KSA/D/NL/PL/D), Mercedes GT3, 575 okrążeń
4. Osborne/Haigh/Ratcliffe/Haase (GB/GB/GB/D), Audi R8, 571 okrążeń
5. Jaminet/Narac/Cornac/Jousse (F/F/F/F), Porsche 911 GT3 R, 569 okrążeń

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News