Planowanie głowicy - podstawowe informacje

Planowanie głowicy - podstawowe informacje

slide_8

Podaj dalej

W rozmowach z mechanikami często możemy usłyszeć o planowaniu głowicy. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić wam, co się kryje pod tym tajemniczym pojęciem, które brzmi tak złowieszczo.

Planowanie głowicy brzmi bardzo poważnie. Faktycznie jest to skomplikowana czynność, która musi być wykonana z należytą precyzją i starannością. Głowica składa się z wielu elementów, a planowanie jej powierzchni w sposób nieumiejętny może doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia.

Ice Blaster, czyli czyszczenie suchym lodem w motoryzacji

Na czym polega planowanie głowicy?

Planowanie głowicy polega na wyrównaniu jej powierzchni za pomocą frezarki. Wyszlifowanie czoła głowicy nadaje mu idealnie gładki kształt. Zabieg ten stosuje się po to, aby powierzchnia styku głowicy i silnika była równana. Po takim zabiegu silnik pracuje lepiej.

Kiedy wykonujemy planowanie głowicy?

Jak łatwo się pewnie domyślić zabieg ten jest niezbędny podczas wymiany tak popularnej uszczelki pod głowicą. Nowa uszczelka musi być założona na wyrównaną powierzchnię głowicy, żeby lepiej do niej przylegała.

Szlifowanie głowicy również wykonuje się w celu jej obniżenia. Dzięki temu możemy zwiększyć ciśnienie sprężania paliwa, a to z kolei wpływa na zwiększenie mocy jednostki napędowej. Zatem wszyscy fani tuningowania motorów prędzej czy później będą zainteresowani taką usługą.

Niezbędny w każdym warsztacie – multimetr

Drobna rada

Bez względu na to, czy tuningujemy swój silnik, czy do planowania głowicy zmusiła nas pęknięta uszczelka, zalecamy zdać się na sprawdzone serwisy zajmujące się takimi usługami. Unikniemy w ten sposób dodatkowych wydatków związanych ze źle wykonaną usługą.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News