ZUS na potęgę zwraca pieniądze Polakom! Co zrobić, aby też je otrzymać?

ZUS na potęgę zwraca pieniądze Polakom! Co zrobić, aby też je otrzymać?

dodatek 500 plus dla seniorów

Podaj dalej

ZUS to instytucja, której nie trzeba nikomu przedstawiać. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca Polakom ich pieniądze. W dzisiejszym artykule dowiecie, o co tak naprawdę chodzi. Pewne jest to, że jeśli chcemy odzyskać finanse to musimy w pierwszej kolejności wypełnić wniosek, a na to nie ma zbyt wiele czasu…

ZUS zwraca pieniądze Polakom!

Nowe świadczenie wspierające zatwierdzone
fot. freepik.com – hbmedia

W pierwszej kolejności zastanówmy się, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego ZUS tak naprawdę miałby nam zwracać pieniądze. W tej sytuacji ważne jest to, że wraz z przyjściem nowego roku wielu z nas musiało zapoznać się z nowym obowiązkiem. To właśnie za jego sprawą Polacy mogą ubiegać się o zwrot swoich środków. 

Od 2023 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, a jednocześnie opłacające składki na własne ubezpieczenie są zobowiązane do złożenia rocznych rozliczeń składki. Co ciekawe, będzie to pierwszy raz, kiedy Polacy złożą takie rozliczenie. Pewnie zastanawiacie się, po co to wszystko. Dzięki temu ZUS będzie mógł w prostszy sposób ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne na podstawie przychodów oraz dochodów. 

ZUS jakiś czas temu poinformował, że czas na złożenie wspomnianego wniosku mamy jedynie do 22 maja 2023 roku. Wiemy również, że obowiązek dotyczy osób, które w 2022 roku korzystały z zasad ogólnych – w tym podatek według skali, podatek liniowy, a także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wyrównać rachunki z ZUS-em?

Jednorazowy dodatek w Polsce
fot. freepik.com – hbmedia

Zacznijmy od tego, że nie zawsze nasze saldo wynosi dokładnie tyle ile powinno. Zdarza się, że ustalona roczna składka zdrowotna jest niższa lub wyższa od sumy składek opłacanych przez płatnika w danym roku. Oczywiście w przypadku niedopłaty musimy wpłacić brakujące pieniądze do ZUS-u. Jeżeli jednak doszło do nadpłaty ZUS jest zobowiązany zwrócić nam należną kwotę pod warunkiem, że złożymy odpowiedni wniosek.

No dobrze, ale jakie są terminy na to wszystko? Przejdźmy więc do konkretów. Sprawa niedopłaty jest dość prosta, musimy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 roku. Oznacza to, że do 22 maja 2023 roku, kiedy będziemy wysyłać pieniądze za kwiecień, należy do nich dołączyć brakującą kwotę. Jeżeli jednak chodzi o nadpłatę, jest to nieco bardziej skomplikowane. Po pierwsze na swoim profilu PUE ZUS musimy znaleźć gotowy wniosek o zwrot. Musimy go dokładnie sprawdzić i jeśli wszystko się zgadza, podpisać i odesłać za pośrednictwem portalu PUE do 1 czerwca. O ile nie będziemy mieć jeszcze jakichś innych zobowiązań wobec ZUS-u, pieniądze wpłyną na nasze konto do 1 sierpnia 2023 roku. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie ZUS-u.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News