Za niezłożenie tego dokumentu grozi kara! Kierowcy dostaną grzywnę wartą tyle, co nowy samochód!

Za niezłożenie tego dokumentu grozi kara! Kierowcy dostaną grzywnę wartą tyle, co nowy samochód!

mandat policja policjant kontrola odległość prędkość

Podaj dalej

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o deklaracji, którą wielu z was po prostu musi wypełnić. W innym wypadku zostaniecie ukarani naprawdę wysoką karą. Jeśli jesteście ciekawi ile czasu wam pozostało oraz o jaki dokument dokładnie chodzi to zapraszamy do zapoznania się z treścią tego artykułu. Gotowi? W takim razie zaczynajmy!

Nowy obowiązek dla kierowców! Zapomnisz? Zapłacisz duże kary…

Od ponad trzech miesięcy kierowcy mają nowy obowiązek, który bezwzględnie muszą przestrzegać. W przeciwnym razie na ich konta trafią ogromne kary, o których wielu z was nigdy nawet nie śniło. Pewne jest, że jeśli nie złożycie tego dokumentu na czas to otrzymanie grzywnę wartą tyle, co nowy samochód. Zastanówmy się więc o co dokładnie chodzi… 

Chodzi tu oczywiście o deklarację PCC-3, którą musimy złożyć, aby móc zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jest ona potrzebna przy zawieraniu wszelkich umów cywilnoprawnych takich, jak chociażby zakup samochodu. Po wypełnieniu dokumentu czekamy aż urząd wyliczy wartość podatku dla czynności cywilnoprawnych, które będziemy musieli zapłacić. 

Nie ma w tym nic skomplikowanego zwłaszcza, że PCC-3 jest już nami od pewnego czasu. Przez ten czas zmieniła się jednak pewna bardzo istotna rzeczy. Od 1 stycznia 2023 roku na dostarczenie dokumentu mamy teraz zaledwie dwa tygodnie od dokonania czynności cywilnoprawnej. W przypadku kiedy zapomnimy o złożeniu deklaracji czeka nas niestety surowa kara.

Jaka kara czeka nieuważnych Polaków? 

prędkość odcinkowy pomiar prędkości policja kierowca mandat fotoradar
Pixabay

Faktem jest to, że ciężko tak naprawdę powiedzieć ile dokładnie będzie nas kosztować niezłożenie deklaracji PCC-3. Stawki wahają się od zaledwie 10 proc. do aż 2 000 proc. wartości płacy minimalnej! Oznacza to, że w tym półroczu musimy przygotować się na wydatek w wysokości 349 zł lub w najgorszym przypadku nawet 69 800 zł. To jednak nie koniec złych wieści, bo 1 lipca wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia wzrośnie również kara. Od 1 lipca minimalna kara wyniesie 360 zł, a maksymalna grzywna będzie sięgać kwoty równej aż 72 000 zł!

Kto uniknie składania dokumentu? 

szampan mandat samochód kierowca
Pixabay

Nie każdy z nas jednak będzie musiał płacić podatku PCC-3. W sytuacji gdy czynność cywilnoprawna, której dokonujemy, jest opodatkowana podatkiem VAT, nie podlega ona wtedy PCC. Dokładnie tak samo jest w przypadku, kiedy choć jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT-u.

Więcej na ten temat możecie się dowiedzieć ze strony internetowej podatki.gov.pl, gdzie wszystko jest jasno wyjaśnione. Co sądzicie o tych zmianach? Może mieliście już okazję składać taką deklarację? Podzielcie się tym z nami w komentarzach!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News