Z tym obuwiem nie wsiądziesz za kółko! Każdy kierowca powinien znać ten przepis. Inaczej zapłaci nawet 5000 złotych!

Z tym obuwiem nie wsiądziesz za kółko! Każdy kierowca powinien znać ten przepis. Inaczej zapłaci nawet 5000 złotych!

Z tym obuwiem nie wsiądziesz za kółko! Każdy kierowca powinien znać ten przepis. Inaczej zapłaci nawet 5000 złotych!

Podaj dalej

Przyszedł czas porozmawiać o bardzo ważnym przepisy, o którym nie wszyscy pamiętają. Trzeba przyznać, że jego temat jest zdecydowanie za mało poruszany, przez co kierowcy narażają się na mandat w wysokości nawet 5000 zł. Czym jest ten tajemniczy przepisy i jakie niebezpieczeństwo wiąże się z jego nieprzestrzeganiem? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!

O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

kierowcy mandat oswietlenie
fot. pixabay

Wielokrotnie przypomina się kierowcom o tym, aby przestrzegali limitów prędkości, ale nie o pilnowaniu tego obowiązku. Za co kierowcy mogą otrzymać mandat w wysokości nawet 5000 zł oraz punkty karne? O czym powinniśmy pamiętać wsiadając za kierownicę? 

Otóż rozchodzi się tutaj o odpowiednie obuwie, które poprawia jakość naszej jazdy. Kierowcy muszą wystrzegać się korzystania z japonek i klapków podczas jazdy, które są bardzo popularne w sezonie letnim. Choć z pozoru nie wydaje się to tak poważna sprawa, to niewłaściwe obuwie jest przyczyną nawet 1,4 miliona wypadków! Wchodzą w to również skrajnie niebezpieczne sytuacje na drodze. Klapki lub japonki w łatwy sposób mogą się zsunąć z naszych stóp i zablokować się pod pedałami, co niestety nie kończy się dobrze.

Nawet kandydaci na kierowcę muszą o tym pamiętać. Jeżeli przyjdą na egzamin praktyczny w klapkach, nie zostaną do niego dopuszczeni. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku butów na koturnie lub na obcasach. Kursanci również powinni się ich wystrzegać. Zawsze musimy mieć możliwość wystarczająco mocnego wciśnięcia hamulca.

Czemu grozi nam za to kara i jak wysoka ona jest?

nowe-ograniczenia-mandat
fot. policja

Prawda jest to, że przepisy nie regulują tego, jakie obuwie powinniśmy mieć podczas jazdy. Nie zmienia to jednak faktu, że konkretne obuwie może naruszać zasady bezpieczeństwa. Jazda bez żadnego obuwia lub w klapach podchodzi pod brak należytej ostrożności. W przypadku gdy doprowadzimy do kolizji, będziemy podlegać karze grzywny. W takiej sytuacji musimy przygotować się na mandat w wysokości od 20 do 5000 zł oraz przynajmniej 10 punktów karnych. Choć to wykroczenie może wydawać się dość niewinne, jego konsekwencje są bardzo poważne, dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiednim obuwiu podczas jazdy.

W wielu krajach europejskich mimo braku wyraźnego zakazu, można łatwo oberwać za jazdę na boso lub w klapach. Nie jest tajemnica, że takie obuwie lub jego brak negatywnie wpływa na naszą kontrolę nad pojazdem. Taką jazdą ryzykujemy tym, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności nawet podczas zwykłej kontroli. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News