Większa pensja kosztem emerytury?! Rząd podejmuje działanie w tej sprawie

Większa pensja kosztem emerytury?! Rząd podejmuje działanie w tej sprawie

pieszy piesi mandat mandaty zakazy zakaz kara grzywna policja

Podaj dalej

Coraz mniejsza część Polaków chce pracować w policji. To właśnie dlatego rząd postanowił w jakiś sposób zachęcić aktualnych oraz przyszłych pracowników. Oznacza to, że pensje mundurowych zostaną znacznie podwyższone. O co dokładnie chodzi?

Większa pensja dla Polaków? Ciekawy pomysł od rządu

czas na dodatkowe pieniadze
Pixabay

Większa pensja kosztem emerytury? Cóż… jest to bardzo prawdopodobne. Rząd za wszelką cenę chce zatrzymać Polaków w pracy, zachęcając ich dodatkowym wynagrodzeniem. Co ciekawe, atrakcyjna oferta nie będzie dostępna dla wszystkich! Komu przysługuje większe wynagrodzenie i dlaczego? Zobaczcie sami! 

Wiele wskazuje na to, że od 2023 roku wszyscy policjanci z minimum 15-letni stażem otrzymają specjalne świadczenie od rządu! Według informacji podanych przez wyborcza.biz na początku zacznie się od dodatkowych 5 proc. pensji – kwota ta będzie rosła co roku o kolejny 1 proc. aż do momentu osiągnięcia 15 proc. po “zaliczeniu” 25 lat służby. Co, jeśli wysługa potrwa jeszcze dłużej? Na to pytanie odpowiedziało MSWiA. ,,W przypadku wysługi powyżej 32 lat kwota ta będzie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego„.

Teraz jednak zastanówmy się skąd taka decyzja. Prawda jest jednak znacznie prostsza niż może się wydawać. Rząd doskonale zdaje sobie sprawę, że w policji jest bardzo dużo wolnych miejsc. Polacy raczej niechętnie zgłaszają się do mundurowych po pracę. Dodatkowo coraz większa ilość funkcjonariuszy decyduje się na wypowiedzenia i emerytury. W takim wypadku polski rząd musiał znaleźć rozwiązanie, aby zatrzymać policjantów w pracy. MSWia także odniosła się do tej sprawy w wydanym komunikacie. ,,Biorąc pod uwagę nowe świadczenia motywacyjne, kierownictwo MSWiA oraz strona związkowa wspólnie apelują do funkcjonariuszy, którzy złożyli raporty o odejściu na emeryturę, o ponowną analizę tych decyzji”. 

To jednak nie wszystko… 

Jak się okazuje, nie jest to koniec dobrych wiadomości. Związki oprócz zwiększenia wynagrodzenia wynegocjowały również zwiększeniu funduszu nagród dla służb podległych MSWia. Policja, Straż Graniczna, czy także Straż Pożarna otrzymają na to wszystko 30 mln zł! Co więcej, dodatek terenowy dla mundurowych zostanie zwiększony do 6 procent. Jak podano w komunikacie od 1 marca przyszłego roku po waloryzacji dodatek terenowy wzrośnie do 105 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News