Ważny sygnał dla osób z prawem jazdy! Kierowcy muszą przygotować się na stratę 1500 zł

Ważny sygnał dla osób z prawem jazdy! Kierowcy muszą przygotować się na stratę 1500 zł

Ważny sygnał dla osób z prawem jazdy! Kierowcy muszą przygotować się na stratę 1500 zł

Podaj dalej

Posiadanie prawa jazdy to z pewnością ogromna odpowiedzialność, jednak czy wiedzieliście, że posiadanie dokumentu wiąże się również z kłopotami finansowymi? W tym artykule opowiemy wam jak w prosty sposób kierujący mogą stracić 1500 zł oraz narobić sobie niepotrzebnych problemów z policją. Jak się okazuje mandat możemy dostać nawet wtedy, kiedy nie stwarzamy zagrożenia na drodze!

Kierowcy w łatwy sposób zaczną tracić pieniądze?! 

cisnienie opony wydatki na paliwo i mandaty
Policja Pułtusk

Wygląda na to, że posiadanie prawa jazdy to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale i czasem problemy, które mogą kosztować nas sporo pieniędzy. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, za co można stracić 1 500 zł. Przy okazji wyjaśnimy jak uniknąć kłopotów oraz kto dokładnie może czuć się zagrożony. Zaciekawieni? 

Już w tym momencie rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podkreślamy, że nie chodzi tutaj o brak fizycznego dokumentu. W końcu od 5 grudnia 2020 roku nie dopuszczamy się żadnego wykroczenia, pozostawiając swoje prawo jazdy w domu. Dlaczego? Policjanci bowiem mają dostęp do danych kierowcy, które mogą sprawdzić w systemie w kilka sekund! Tak więc o co chodzi, jeśli nie o fizyczny dokument? 

O co dokładnie chodzi? 

mandat policja policjant kontrola odległość prędkość
Pixabay

Wszystko kręci się wokół kierujących, którzy poruszają się pojazdami nie posiadając do nich odpowiednich kwalifikacji. To właśnie takie osoby muszą nastawić się na niemiłą konfrontację z mundurowymi podczas kontroli. Czasem kierowcom wydaje się, że skoro potrafią kierować pojazdem osobowym, to mogliby także okiełznać tira. Niestety tak to nie działa, a w dodatku nie jest to zgodne z prawem. Oczywiście mogą również zdarzyć się takie przypadki, o których zaraz wam opowiemy! 

Czasem wystarczy naprawdę niewiele, aby popełnić błąd życia i wsiąść do niewłaściwego samochodu. Nie jest tu mowa oczywiście o kradzieży auta, lecz o przejażdżce pojazdem, na którego nie mamy wyrobionej kategorii. Najbardziej podstępne dla kierowców z kategoria B mogą być ciężkie SUV-y oraz pick-upy. Ich dopuszczalna masa całkowita nie może przekroczyć limitu 3,5 tony nawet o jeden kilogram. Z tego powodu wsiadając do samochodu znajomego lub członka rodziny powinniśmy zawsze sprawdzać, co zapisano w dowodzie rejestracyjnym. Nawet nieświadoma pomyłka będzie nas słono kosztować, gdy namierza nas policjanci.

Co grozi kierowcom?! 

W przypadku kiedy kierowca jedzie bez odpowiednich uprawnień, musi się on nastawić na wydatek w wysokości co najmniej 1 500 zł. Znacznie mniej kolorowo może wyglądać sytuacja takiej osoby, gdy policjant nałoży znacznie wyższą grzywnę lub skieruje sprawę do sądu. Wymiar sprawiedliwości ma możliwość zwiększyć karę pieniężną aż do 30 000 zł!

Poza tym zatrzymywane są również wszystkie dotychczasowe uprawnienia, a to oznacza zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Już podczas kontroli drogowej funkcjonariusze odbierają takiemu delikwentowi uprawnienia i o tym, kiedy je odzyska decyduje sąd. Okres zatrzymania prawa jazdy nie jest krótki, może trwać od 6 miesięcy do aż nawet 3 lat! Jeśli jakiś kierowca nie wytrzyma “próby czasu” i wsiądzie za kółko posiadając wciąż aktualny zakaz, grozi mu 5 lat więzienia.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News