Ważne zmiany dla pracujących?! Mowa o dużej kontrowersji…

Ważne zmiany dla pracujących?! Mowa o dużej kontrowersji…

praca-zdalna-czy-to-jej-koniec

Podaj dalej

O czterodniowym tygodniu pracy mówi się już od dłuższego czasu. Musimy jednak zadać sobie pytanie, jakie konsekwencje nas przez to czekają…

Ważne zmiany zbliżają się wielkimi krokami?! 

praca wypłata wynagrodzenie mniej więcej tydzień pracy godziny
fot. pixabay

Dzisiaj porozmawiamy o ankiecie przeprowadzonej przez Pracuj.pl. Wykonali oni badanie na podstawie, którego możemy poznać opinię pracowników na temat czterodniowego tygodnia pracy. Jak ankietowani odpowiedzieli na pytania i czy coś takiego ma w ogóle sens? Zobaczcie sami! 

,,Aż 79 proc. badanych chciałoby bardziej pracować dla firmy oferującej czterodniowy tydzień pracy, jeśli otrzymaliby za taką pracę pełne wynagrodzenie (jak za pięciodniowy tydzień pracy). Nieco częściej taką skłonność wyrażały kobiety (82 proc.) niż mężczyźni (75 proc.). Spoglądając na odpowiedzi przez pryzmat grup wiekowych, najbardziej chętne do podjęcia pracy w takim modelu są osoby mające od 25 do 34 lat (84 proc.) — już mające za sobą często przynajmniej kilka lat kariery” – możemy przeczytać w komunikacie badania, które zostało przeprowadzone przez Pracuj.pl. Tym samym tekstem posiłkował się również businessinsiders.pl.

Musimy jednak pamiętać, że nawet jeśli zdecydowano by się na 4 dni pracy, to pracownicy odczuliby te zmiany na własnej skórze. Trzeba pamiętać, że pracownik w takim wypadku nie pracowałby 8, a 10 godzin. Taka postać rzeczy spodobała się 42 proc. ankietowanych. Co ciekawe, zmniejszenie wynagrodzenia o 20 proc. w ramach skróconego tygodnia pracy do 4 dni pozytywnie oceniło tylko 22 proc. badanych. Raczej nie jest to żadne zaskoczenie. W końcu ludzie chcą zarabiać jak najwięcej, a patrząc na aktualne ceny jest to jak najbardziej uzasadnione. 

Jak zwiększyć szansę na aplikację pracownika?

praca-zdalna-czy-to-jej-koniec
fot. freepik

Z pewnością ważnym czynnikiem, który mógłby przekonać do aplikowania potencjalnego pracownika są różnego rodzaju przywileje. Jak podaje businessinsiders.pl mogłyby to być dni wolne dla niepalących, bądź urlop menstruacyjny. Taki zabieg z pewnością zachęciłby dodatkową grupę osób! 

38 proc. osób wyraziło większe zainteresowanie ofertą pracy zdalnej. Co ciekawe, w formie zdalnej bardziej chciałby pracować kobiety wśród nich 44 proc. wyraziło taką chęć. Mężczyźni byli zainteresowani tylko w 33 proc. 

Przyszli pracownicy doceniają w dużym stopniu możliwość wyboru preferowanego trybu pracy. Część firm pozwala kandydatom zadecydować czy ich praca będzie w pełni zdalna, hybrydowa, czy może stacjonarna. Według badania zwiększa to prawdopodobieństwo aplikacji o pracę aż u 62 proc. kandydatów na dane stanowisko.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News