W Polsce pojawił się nowy pas ruchu! Za jazdę po nim grożą mandaty

W Polsce pojawił się nowy pas ruchu! Za jazdę po nim grożą mandaty

mandat kierowca

Podaj dalej

Dzisiaj opowiemy wam co nieco o pasie, który już coraz częściej gości w naszych polskich miastach. Kierowcy na sam jego widok zaczynają panikować i zastanawiać się, o co z nim chodzi. W tym artykule dowiecie się, czy ten strach jest uzasadniony. Za jazdę po takim pasie czeka nas mandat? Zobaczcie sami!

O co chodzi z nowym pasem ruchu? 

mandat busspas karetka
Pixabay

W Polsce pojawił się nowy pas ruchu, o którym wielu kierowców nie ma pojęcia! To tajemnicze oznaczenie przedstawiane jest w postaci napisu na pasie ruchu. Co ciekawe, coraz częściej możemy zaobserwować je w naszych miastach. W tym artykule wyjaśnimy, o co chodzi oraz skąd w ogóle taki pas się wziął. Warto o tym wiedzieć, gdyż nieuzasadnione poruszanie się po nim może kosztować nas mandatem, a przy okazji nerwami. Czy tajemniczy napis pojawiający się na pasie naprawdę jest czymś złym i polscy kierowcy mają się czego obawiać? 

Konkretnie chodzi nam o pasy DOP, które swój początek zawdzięczają buspasom. Z samego buspasa, oznaczonego napisem BUS, korzystać mogą jedynie: autobusy miejskie, służby ratunkowe, pojazdy elektryczne i wodorowe. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z napisem DOP lista pojazdów dopuszczonych zostaje powiększona. Oczywiście nie oznacza to nagle, że każdy może z tego pasa korzystać i przy każdym pasie DOP jest specjalna tablica z lista pojazdów, które mają do tego prawo.

Musimy jednak pamiętać, że samo oznaczenie DOP oraz BUS nie występują jedynie w formie znaku poziomego. Często można zaobserwować go także na znaku F-10, który odpowiada za wskazanie kierunku jazdy na konkretnych pasach. Wiadomość dotyczącą listy pojazdów powinniśmy więc znaleźć tuż pod takim oznaczeniem. Listy pojazdów DOP mogą się różnić między sobą na konkretnych odcinkach drogi w tym samym mieście. Z tego powodu przed wjechaniem na pas DOP powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tę właśnie listę. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na uniknięciu kłopotów! 

Nasuwa się tutaj pewne pytanie. Co z osobami, które chcąc nie chcąc muszą wjechać na pas DOP? Zarówno w przypadku buspasa, jak i pasa DOP, kiedy przejeżdżamy przez któryś z nich, aby skręcić do swojej posesji, niczym nie musimy się martwić. Dokładnie tak samo jest przy skręcaniu w prawo w inną ulicę. Bez żadnych konsekwencji możemy skręcić w prawo, ale musimy tutaj pamiętać, że dotyczy to krótkich odcinków tych pasów, tuż przed posesją i tuż przed zakrętem, po którym powinniśmy wrócić na standardowy pas. 

Jakie przewidziano kary dla kierowców?

Jak możemy się spodziewać w przypadku, kiedy jedziemy pojazdem nie zapisanym w liście ustawowej lub liście DOP, łamiemy prawa. Za wykroczenia niestety przewidziane są kary. Za korzystanie z pasa DOP nie będąc do tego upoważnionym grozi nam 100 zł mandatu oraz 1 punkt karny. Nie jest to jednak wygórowana kara, lecz raczej symboliczna. Ponadto na razie nie było żadnych wieści żeby miało się to zmienić. Na przyszłość kar związanych z korzystaniem z pasa DOP, będzie mieć wpływ zachowanie polskich kierowców.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News