Urzędnicy obrali na cel Polaków! Zapłacisz ponad 800 zł kary!

Urzędnicy obrali na cel Polaków! Zapłacisz ponad 800 zł kary!

policja mandat dron prędkość przejście dla pieszych skrzyżowanie

Podaj dalej

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o akcji urzędników, która ma na celu znalezienie pewnych nieścisłości w waszych domach. Jeśli te zostaną znalezione dostaniecie grzywnę wynoszącą ponad 800 zł! Jak sami więc widzicie kwota ta jest spora i z pewnością wielu z nas chciałoby jej uniknąć.

Ponad 800 zł kary dla Polaków! O co chodzi? 

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat
fot. pixabay

Polacy mają “nowy” obowiązek! W przeciwnym razie otrzymają wysoką karę w wysokości ponad 800 zł. W dzisiejszym artykule dowiecie się co trzeba zrobić, aby uniknąć grzywny. Jak się okazuje wystarczy naprawdę niewiele, żeby odebrać urzędnikom możliwość wystawienia nam kary finansowej. Jesteście ciekawi, o co dokładnie chodzi? 

Mowa tu oczywiście o kontrolerach, którzy wysyłani są do naszych domów bez zapowiedzi przez Pocztę Polską. Specjalnie uprawnieni pracownicy sprawdzają podczas wizyty zarejestrowane odbiorniki rtv oraz to czy wnoszone są opłaty abonamentowe. Wielu Polaków boi się, że z tej okazji skorzystają także złodzieje, którzy będą chcieli zarobić na niczego nieświadomych obywatelach. Na szczęście wiemy, w jaki sposób uniknąć nieporozumienia. Pracownicy bowiem zobowiązani są do okazania nam swoje upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych, dowód osobisty, czy także legitymację służbową. 

Zastanówmy się jednak nad tym, czy w ogóle mamy obowiązek, aby wpuścić do swojego domu kontrolera. Okazuje się, że nie! Na ten temat wypowiedzieli się nawet prawnicy, którzy informują Polaków, że nie mają oni obowiązku wpuszczać do domu kontrolera. Co za tym idzie nie otrzymamy żadnej kary za zignorowanie urzędnika. Jedyne czego będziemy mogli w przyszłości się spodziewać to ponowna wizyta kontrolera. 

Co, jeśli wpuścimy urzędnika do domu?

fotowoltaika pompa ciepła zamiast węgla
Pixabay

W przypadku, gdy pozwolimy kontrolerowi wejść do naszego domu, istnieją dwa scenariusze, albo wszystko będzie w porządku, albo nie… Jeśli wyjdzie na jaw, że mamy niezarejestrowany odbiornik, zostanie wydana decyzja administracyjna nakazująca rejestrację naszego odbiornika. Wtedy też będzie ustalona opłata karna za korzystanie z niego bez rejestracji. Będzie nas to kosztować aż 30-krotność miesięcznego abonamentu obowiązującego w dniu  wykrycia braku rejestracji.

Na 2023 rok miesięczna opłata za samo radio wynosi 8,70 zł, za sam telewizor lub telewizor i radio 27,30 zł. Kara za samo radio wyjdzie niestety znacznie większa, bo z 8,70 zrobi się już 261 zł, a za telewizor lub oba te odbiorniki 819 zł. Przypominamy również, że nawet jeśli mamy zarejestrowany odbiornik, lecz zapomnieliśmy o płaceniu składek to, je też należy uregulować. 

Czas na wniesienie opłaty to dokładnie 7 dni. Później możemy spodziewać się w najbliższym czasie upomnienia, a jeśli ono nie poskutkuje zostanie wysłany tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego. Niestety w 2022 roku urzędy skarbowe otrzymały takich wniosków ponad 100 000! Umożliwiło to zajęcie pensji, emerytur oraz oszczędności na kontach bankowych wielu Polaków. Chcąc nie chcą to właśnie się dzieje, kiedy nie płacimy pieniędzy, które jesteśmy zobowiązani zapłacić. 

Kto jest zwolniony z opłaty?! 

pieniądze mandat
Pixabay

Trzeba przyznać, że grupa osób, które nie muszą płacić tej opłaty. Są to mianowicie seniorzy mający 75 lat, ci należący do pierwszej grupy inwalidzkiej oraz niepełnosprawni weterani wojenni. Co ciekawe, wydatków unikną też emeryci, którzy ukończyli 60 lat i ich emerytura nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że miesięcznie musi być ona niższa lub równa 3 467,50 zł brutto, a pamiętajmy, że wartość wynagrodzenia się z czasem zmienia. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News