Ukryta funkcja prawa jazdy! Wystarczy, że wniesiesz małą opłatę, a dzięki niej unikniesz kłopotów

Ukryta funkcja prawa jazdy! Wystarczy, że wniesiesz małą opłatę, a dzięki niej unikniesz kłopotów

prawo jazdy prędkość uprawnienia policja starostwo mandat odmowa zmiana przepisów przepisy

Podaj dalej

W dzisiejszym tekście przedstawimy wam ukrytą funkcję prawa jazdy, o której być może nie wiecie. Chodzi o rozszerzenie wspomnianego dokumentu. Tego typu zmiana pozwoli kierowcy poruszać się przyczepą przekraczającą masę 750 kg, co w przypadku klasycznej kategorii B byłoby niemożliwe. W jaki sposób możemy uzyskać dodatek do prawa jazdy? Zobaczcie sami!

Ukryta funkcja prawa jazdy. O co chodzi?! 

W tym artykule skupimy się na “ukrytej” funkcji prawa jazdy, która umożliwi nam zdobycie dodatkowych uprawnień. Wystarczy, że wniesiemy małą opłatę i dokonamy pewnych formalności. Dla niektórych Polaków tego typu sztuczka może okazać się zbawieniem i uchronić ich przed problemami z policją. Zaciekawieni? 

W przypadku posiadania prawa jazdy kategorii B możemy poruszać się przyczepą, która nie przekracza masy 750 kg. Co, jeśli jednak powiedziałbym wam, że istnieje sposób pozwalający na obejście tej zasady? Oczywiście pewnie wielu z was pomyślało o wyrobieniu kolejnego kursu. Jak podaje moto.pl w przypadku cięższej przyczepy musimy posiadać hamulec najazdowy, a masa całkowita takiego połączenia nie może przekroczyć 3,5 tony. Jeśli nie chcecie się przejmować tymi ograniczeniami musicie rozszerzyć swoje prawo jazdy o kod 96. Już teraz rozwiewamy wszelkie wątpliwości i gwarantujemy, że jego uzyskanie jest naprawdę proste! 

Jedyne wymagania, jakie musimy spełnić, aby uzyskać kod 96 to ukończenie 18 roku życia oraz wniesienie opłaty w wysokości 170 zł. Jeśli ten etap będziemy mieli za sobą wystarczy jedynie udać się na kurs praktyczny, na którym oczywiście egzaminator sprawdzi nasze umiejętności. Z pewnością jest to świetna alternatywa dla kursu prawa jazdy z kategorią B+E, która zajmuje znacznie więcej czasu. W końcu w pierwszej kolejności musimy przećwiczyć pytania teoretyczne, a następnie pozytywnie zdać z nich egzamin. Do tego wszystkiego dochodzą również większe opłaty z pewnością odrzucające wielu kierowców. 

Co dokładnie oferuje nam kod 96? Otóż dzięki niemu możemy legalnie bez żadnych problemów jeździć pojazdem z przyczepą cięższą niż 750 kg. Niestety łatwe wyrobienie tego rozszerzenie niesie za sobą także pewne ograniczenia, przepisy, z którymi musimy się dobrze zapoznać. 

O tym nie można zapomnieć!

O jakich dokładnie ograniczeniach mowa? Już spieszymy z wyjaśnieniami! W pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że masa naszego auta oraz przyczepy nie może przekroczyć 4,25 tony. W przypadku samochodu mówimy tu o 3,5 tonach. Niestety to nie wszystko. Dodatkowym elementem, o którym nie możemy zapomnieć jest to, że masa holowanej przyczepy nie może pod żadnym pozorem przekroczyć rzeczywistej masy naszego pojazdu. Co więcej, jego stosunek dopuszczalnej masy do masy przyczepy musi wynieść 1,33:1. Mimo wszystko trzymanie się tych limitów nie powinno sprawiać kierowcom problemów, a dozwolona masa pozwala na naprawdę dużo.

Słyszeliście już wcześniej o rozszerzeniu prawa jazdy o kod 96? Koniecznie dajcie nam znać o tym w komentarzach! 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News