Seniorzy stracą trzynastą emeryturę?! ZUS nie pozostawia złudzeń…

Seniorzy stracą trzynastą emeryturę?! ZUS nie pozostawia złudzeń…

doplaty juz nie na węgiel

Podaj dalej

Seniorzy stracą trzynastą emeryturę? Z pewnością po ostatnim komunikacie od ZUS-u wiele osób zaczęło się nad tym zastanawiać. Złodzieje nigdy nie śpią i coraz częściej wykorzystują naiwność Polaków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał oświadczenie w kwestii fałszywych pracowników placówki, którzy rzekomo wpadają do domów załatwić tak zwane “formalności”. Czy naprawdę mamy się czego bać?

Seniorzy stracą “trzynastkę”?! 

dodatek waloryzacja renta emerytura
fot. freepik

Emeryci bardzo często są celem ataków oszustów, którzy czekają tylko na odpowiedni moment, aby ukraść pieniądze należące do seniorów. ZUS w ostatnim czasie poinformował, że osoby pobierającą trzynastą emeryturę muszą mieć się na baczności, bo w przeciwnym razie stracą swoje świadczenia. W takim razie zastanówmy się nad metodami działań złodziei. Czy Polacy naprawdę mają się czego obawiać? Wiele wskazuje na to, że tak… 

ZUS zakomunikował nieświadomym emerytów, że ci mogą stać się celem złodziei, którzy mogą podawać się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co więcej, mogą chcieć wyłudzić od seniora gotówkę lub zdobyć dane z dowodu osobistego. Niestety termin wypłat trzynastej emerytury może okazać się w tej sytuacji kluczowy. Ważną informacją jest to, że podczas wizyty przedstawiciela ZUS-u na pewno nie proponowałby nam żadnych płatnych usług. Często mamy do czynienia do sytuacji, gdy oszust podszywający się pod pracownika ZUS-u oferuje szybkie załatwienie wszelkich formalności. Pomoc w wypełnieniu wniosku, żądanie naszych danych osobowych i bankowych, to bardzo poważny sygnał, że coś jest nie tak. 

Jeżeli mamy wątpliwości co do faktycznej tożsamości takiej osoby,  która próbuje nakłonić nas do udostępnienia danych, jak najszybciej powinniśmy zawiadomić o tym policję. W razie czego możemy również zadzwonić do najbliższej placówki ZUS, aby upewnić się czy pracownik naprawdę został przez nich wysłany.

O tym warto pamiętać

doplata pieniadze rzad
fot. freepik

Zaznaczamy, że pracownicy ZUS-u nie składają nam wizyt w naszym domu lub miejscu pracy. Jedynymi odstępstwami od tej reguły są kontrole zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Oczywiście w takiej sytuacji prawdziwy przedstawiciel  ZUS-u jest zobowiązany do okazania nam swojej legitymacji służbowej. Możemy się również spodziewać informacji o wizycie przekazanej z odpowiednim wyprzedzeniem. Podczas kontroli w żadnym wypadku nie żądano by od nas pieniędzy, ani żadnych dóbr materialnych.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News