Seniorzy oszukani na emeryturach?! ZUS wypłacał Polakom niepełne świadczenie!

Seniorzy oszukani na emeryturach?! ZUS wypłacał Polakom niepełne świadczenie!

pieniadze doplaty freepik

Podaj dalej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo ważną instytucją w naszym kraju i odpowiada za wypłacanie takich świadczeń jak emerytury. Niestety i tu możemy natknąć się na błędy, w skutek których Polacy otrzymują mniej pieniędzy niż powinni. O jakie błędy chodzi i czy da się temu zaradzić? Czy otrzymamy pieniądze, które nam się należą, a ich nie dostaliśmy? Wszystkiego dowiecie się w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

ZUS popełnił poważny błąd! Tysiące Polaków oszukanych na pieniądze?! 

ZUS - dodatek 250 zł do emerytury
fot. freepik.com – roman-

Niestety tytuł tego artykułu to nie jest żaden żart! ZUS potwierdził, że w ostatnich latach ujawniono kilka nieprawidłowości, przez które seniorzy nie dostawali pełnych emerytur. Czy to oznacza, że emeryci odzyskają swoje pieniądze? Cóż wiele na to wskazuje, jednak jest pewien haczyk. Jaki? 

Zanim przejdziemy do sedna musicie wiedzieć, że poszkodowanych wcale nie jest dużo. W latach 2016-2022 ujawniono bowiem tylko 17 145 przypadków, z czego aż 16 008 spowodowane były błędem pracownika. Co ciekawe, wiceminister rodziny Stanisław Szwed przekonuje Polaków, że liczba błędnie wydanych decyzji jest naprawdę mała, a nieprawidłowe wysokości świadczeń nie są rezultatem celowych działań ZUS-u. 

Nieprawidłowości w ustaleniach dotyczących wysokości emerytury lub renty mogą być spowodowane błędami po obu stronach zarówno ZUS-u, jak i świadczeniobiorcy. W przypadku ZUS-u pomyłka może wynikać z błędnego wprowadzenia okresu zatrudnienia lub osiąganego wynagrodzenia w systemie. Niestety zdarza się też tak, że świadczeniobiorca potrafi celowo wprowadzać w błąd agencję rządową, aby otrzymać więcej pieniędzy. 

Niestety części pieniędzy nie da się uratować! 

oszustwo na naklejke pod grozba mandatu
Pixabay

Jeżeli jednak błąd spowodował, że otrzymywaliśmy mniej pieniędzy niż powinniśmy możemy liczyć na rekompensatę ze strony ZUS-u. Wyrównanie będzie jedynie sięgać trzy lata wstecz, więc jeśli otrzymywaliśmy przez 4 lata zaniżoną emeryturę, część tych pieniędzy stracimy na zawsze.

Koniecznie powiedzcie nam co wy o tym wszystkim myślicie. Może wśród was znajdują się osoby poszkodowane, które czują się przez ZUS pokrzywdzone? Myślicie, że zwroty zaplanowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są sprawiedliwe, a może czujecie się oszukani? 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News