Rozbudowa fabryki Mercedesa w Jaworze. Transport napędów na torach

Rozbudowa fabryki Mercedesa w Jaworze. Transport napędów na torach

Rozbudowa fabryki Mercedesa w Jaworze. Transport napędów na torach

Podaj dalej

Dwa dni temu przedstawiciele władz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST- PARK” wraz z Mercedes-Benz AG ogłosili, że do końca 2023 roku rozbudują fabrykę Mercedesa w Jaworze. Przedsięwzięcie będzie polegało na stworzeniu nowej bocznicy oraz centrum logistycznego, pierwsze transporty koleją ruszą już 2024 roku.

Duża inwestycja i jeszcze mniejsza emisja CO2

Minęło pięć miesięcy od podpisania umowy pomiędzy Mercedes-Benz Manufacturing Poland i Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną „INVEST-PARK”. Teraz rozpoczyna się właśnie budowa bocznicy kolejowej oraz centrum logistycznego dla fabryki Mercedesa w Jaworze. Projekt, który kosztować będzie kilkadziesiąt milionów złotych, finansowany jest ze środków WSSE i MBMPL.

Nowa bocznica będzie połączona z linią kolejową Kędzierzyn Koźle – Kamieniec Ząbkowicki – Legnica, a na powierzchni 2,6 ha powstanie centrum logistyczne. Ta nowoczesna platforma przeładunkowa przeznaczona będzie w szczególności do obsługi transportu baterii litowo-jonowych z Jawora do fabryk Mercedesa na świecie. Większość dostaw do zakładu oraz transport gotowych produktów zostanie przeniesiony na tory na początku 2024 roku.

„Dążenie do neutralności pod względem emisji CO2 było naszym celem od samego początku istnienia fabryki w Jaworze. Zakład zasilany jest w 100% energią odnawialną. Kolejnym krokiem redukcji śladu węglowego jest obszar logistyki. Dzięki nowej bocznicy kolejowej zminimalizujemy transport drogowy do i z fabryki, który zastąpią przewozy koleją. Wspólnie z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną robimy kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju naszej produkcji i dystrybucji” – mówi Aleksandra Łukasiak, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

„To największa tego typu inwestycja w historii Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ‘INVEST-PARK’  i jedno z najbardziej strategicznych przedsięwzięć związanych z infrastrukturą kolejową w tej części Polski” – podkreśla Piotr Wojtyczka, Prezes Zarządu WSSE.

Fabryka Mercedesa w Jaworze 

W Zakładzie Mercedes-Benz w Jaworze produkowane są różne rodzaje napędów w tym baterie do hybryd plug-in oraz aut elektrycznych marki. Fabryka jest istotną częścią sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Powertrain i od samego początku była zaprojektowana jako neutralna pod względem emisji CO2 placówka. Ponadto w energię elektryczną zaopatruje ją pobliska farma wiatrowa. Właśnie dlatego odgrywa ona pionierską rolę w ramach celów zrównoważonego rozwoju Mercedes-Benz AG. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News