Rekordowa waloryzacja emerytur! Ogromne podwyżki nie dla wszystkich?!

Rekordowa waloryzacja emerytur! Ogromne podwyżki nie dla wszystkich?!

Waloryzacja rent i emerytur

Podaj dalej

Wielkimi krokami zbliża się waloryzacja emerytur na 2023 rok. Jak to jednak dokładnie będzie wyglądać? O ile wzrośnie świadczenie? Czy możemy spodziewać się w tym roku podwójnej waloryzacji? Jeśli jesteście ciekawi, co tym razem przygotował rząd dla polskich seniorów, przeczytajcie ten artykuł i poznajcie odpowiedzi na nurtujące was pytania.

Rekordowa waloryzacja emerytur! 

Będzie waloryzacja 500+
fot. freepik.com – johan111

Rekordowa waloryzacja emerytur to z pewnością zmiana, na którą czeka spora liczba seniorów. Co ciekawe, wiemy już, kiedy dokładnie emeryci dowiedzą się ile będzie wynosiła podwyżka. Niestety na horyzoncie pojawiają się również złe wiadomości… czy to oznacza, że wzrost świadczenia nie jest dla wszystkich seniorów? A może to tylko plotka i oprócz waloryzacji rząd przygotował również inny prezent dla emerytów? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu! 

Zacznijmy od tego, że pewne jest to, iż już dzisiaj miliony Polaków dowiedzą się, o ile zostanie zwiększone ich świadczenie od ZUS-u. Na razie mówiło się o wzroście o 13,8 proc. Wiele jednak wskazuje, że liczba ta może osiągnąć 14, a nawet 15 proc. Co ciekawe, na temat samej waloryzacji wypowiedziała się spora grupa ekspertów. Ich zdaniem waloryzacja świadczeń powinna być wprowadzana w życie dwa razy w ciągu roku. Niestety odzew rządu w tej sprawie nie był pozytywny. Ale od czego tak naprawdę zależy podwyższenie świadczenia? Otóż los świadczenia leży w rękach Głównego Urzędu Statystycznego, który udostępni dzisiaj dane dotyczące średniorocznej inflacji za zeszły rok. To właśnie te obliczenia będą miały dużą wagę dla emerytów i rencistów. Jest tak między innymi, dlatego że dane te służą do wyliczenia wskaźnika waloryzacji. 

Waloryzacja nie dla wszystkich?! 

pieniądze grzywna dla Polaków dowód osobisty
Pixabay

Niestety musimy przedstawić wam także pewne negatywny, które dotkną niestety część seniorów. Na ten moment może śmiało powiedzieć, że nie każdy skorzysta na wskaźniku waloryzacji. Czy da się z tym coś zrobić? Okazuje się, że nie – jednak dotyczy to tylko specyficznej grupy, o której zaraz wam powiemy. Mowa tu oczywiście o osobach posiadających niskie emerytury. Wiemy, że ci, którzy otrzymują do 1811,56 zł brutto na miesiąc skorzystają jedynie z podwyżki 250 zł. Jest to jedyne “dodatkowe” dofinansowanie, na jakie może ta grupa liczyć. 

Podwyżki to nie wszystko, co przygotował rząd? 

Jarosław Kaczyński gwarantuje, że rząd podjął odpowiednie działania, aby emerytom i rencistom żyło się w tym roku jak najlepiej. Aby potwierdzić te słowa oprócz waloryzacji starsi będą mogli liczyć również na trzynastą oraz czternastą emeryturę. Jak twierdzi prezes PiS nie mówimy tu o małych kwotach. 

,,Będzie trzynasta i czternasta emerytura, mamy nadzieję, że na dobrym poziomie. Będzie oczywiście też rewaloryzacja na poziomie odpowiednim do inflacji, czyli wysokim. To nie będą żadne drobne sumy, tylko w stosunku do dzisiejszych emerytur to będzie znaczny procent” – powiedział Jarosław Kaczyński podczas swojej wizyty w Kędzierzynie-Koźlu w listopadzie. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News