Przepis, który doprowadza kierowców do rozpaczy! Od teraz jazda w mieście zapewni ci mandat…

Przepis, który doprowadza kierowców do rozpaczy! Od teraz jazda w mieście zapewni ci mandat…

mandat kierowca

Podaj dalej

Kierowcy każdego dnia jeżdżą po mieście, ale czy wiedzieliście, że bardzo łatwo otrzymać w nim mandat? Jeden błąd może sprawić, że pożegnasz się ze swoimi pieniędzmi, a jeśli sytuacja będzie się powtarzać to i nawet prawo jazdy! O co dokładnie chodzi i w jaki sposób uniknąć konsekwencji? Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie to zapraszamy do przeczytania artykułu!

Problemy kierowców na buspasie!

Kierowcy posiadający uprawnienia do przemieszczania się na buspasie nie mają lekko. W ich głowach bardzo często rodzi się pytanie, dotyczące tego, w jaki sposób powinni go opuszczać. Tutaj pojawia się naprawdę spory problem, gdyż nie mamy na to żadnych oficjalnych wzmianek w definicji wydzielonego pasa ruchu. Sytuacja jest naprawdę mocno skomplikowana i utrudniła życie niejednej osobie. Dzisiaj postaramy się rozwiać wszelkie wasze wątpliwości na ten temat. 

Najpierw musimy skupić się na tym, w jaki sposób pas dla autobusów jest w ogóle wydzielany. Zacznijmy od tego, że jest on dzielony zawsze na dwa sposoby. Pierwszy przypadek jest bardzo prosty i posiada postać napisu “bus”, który namalowany jest na jezdni. Drugi sposób jest być może dla kierowców lepszym sposobem na wizualizację, mówimy tu oczywiście o znaku, informującym, że pas przeznaczony jest dla konkretnych pojazdów. Jak podaje moto.pl były to czynniki, które zdecydowały o zmianie buspasa – wszystko to za sprawą znaków poziomych. Jedną z takich zmian było wprowadzenie pojedynczej linii ciągłej oraz strzałek na jezdni. W przypadku tego drugiego bardzo często prowadzą one w innym kierunku niż te znajdujące się na sygnalizatorach. 

W przypadku kiedy mamy do czynienia z linią ciągłą, sytuacja nie wygląda za dobrze dla obu stron. Ani kierowcy korzystający ze standardowych pasów ruchu nie mogą wjechać na buspas, ani pojazdy będące na buspasie nie mogą z niego zjechać. Dlaczego tak jest? Wszystko przez to, że na linię ciągłą nie wolno nawet najechać, a co dopiero przekroczyć. Jeśli policja przyłapie nas na takim manewrze czeka nas mandat w wysokości 100 zł i dodatkowo 1 punkt karny. Może i kara nie jest zbyt wysoka, ale nietrudno ją zdobyć.

Jak to wygląda przy skręcaniu?

W tym momencie od razu na myśl nasuwa się temat dotyczący kierunków jazdy. Przy wszelkiego rodzaju skrzyżowaniach linia buspasa jest przerywana, więc nie musimy martwić się przekroczeniem ciągłej linii. Ogranicza się to jednak jedynie do manewru skrętu w prawo. Każdy pojazd nieupoważniony normalnie do jazdy buspasem po wykonaniu zakrętu musi jak najszybciej wrócić na standardowy pas ruchu. Ponadto nie zapominajmy o tym, że autobusy oraz pozostałe pojazdy dopuszczone wcale nie muszą się ograniczać do skrętu w prawo. 

Kierowco, lepiej na to uważaj! 

kurs redukujący punkty karne word policja kursy redukcja
fot. pixabay

Jako kierowcy pojazdów niedopuszczonych do poruszania się buspasem musimy bardzo zwracać uwagę na linie oddzielające go od naszego standardowego pasa ruchu. Oczywiście najlepszym dla nas wyjściem jest unikanie go jak ognia, lecz w sytuacji, kiedy musimy z niego skorzystać o nic nie musimy się martwić. Tak naprawdę jedynym haczykiem tutaj jest tylko to, że po wykonaniu manewru skrętu w prawo musimy jak najszybciej zjechać z buspasa. Kłopoty mogą nas spotkać, gdy nie zdążymy wrócić na standardowy pas przed zmianą linii oddzielającej pasy w linię ciągłą.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News