Polskie drogi z nowymi zasadami?! Polacy w ciągu chwili zarobią 2000 zł mandatu!

Polskie drogi z nowymi zasadami?! Polacy w ciągu chwili zarobią 2000 zł mandatu!

kierowcy mandaty za radio

Podaj dalej

Polskie drogi z nowymi zasadami? Wiele na to wskazuje i co więcej, kary za nieprzestrzeganie przepisów wyniosą nawet 2000 zł. Kierowcy w takim wypadku muszą mieć się na baczności. W tym artykule wyjaśnimy wam, o co dokładnie chodzi i gdzie obowiązywać będą nowe zasady. Zaciekawieni?

Polacy mogą czuć się zagrożeni?! Kary są ogromne! 

mandat kara przejazd kolejowy zapory
fot. pixabay

Śmiało możemy powiedzieć, że zmiany na polskich drogach są nieuniknione i czasem wystarczy jeden czynnik, aby zostały one wprowadzone w życie. W tym wypadku nie jest inaczej. Głupota oraz lekkomyślność kierowców najprawdopodobniej doprowadzą do ważnych zmian dla wszystkich Polaków poruszających się pojazdami! W tym tekście opowiemy wam, o co chodzi i kiedy można spodziewać się potencjalnych zmian. 

Obecnie na przejazdach kolejowych możemy otrzymać nawet 2 000 zł mandatu za nieprzestrzeganie przepisów. Niestety kierowcy w dalszym stopniu lekceważą swój obowiązek i mimo tego stwarzają liczne zagrożenia dla siebie oraz innych. W ostatnim czasie zaczęto testować system SafeCross, który ma utemperować narwanych kierujących. Co więcej, mówi się o tym, aby wprowadzić go na większą skalę. SafeCross będzie odpowiadał za zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, a przy okazji wyłapać wszelkie nieprawidłowe zachowania jeżdżących. Gdzie dokładnie moglibyśmy się spodziewać wprowadzenia tego systemu? Między innymi na przejazdach kolejowych bez zapór oraz z krzyżem św. Andrzeja. 

System testowany jest w Czechowicach-Dziedzicach, Milówce, Piasku oraz w Pszczynie. Od września 2021 roku do sierpnia 2022 roku SafeCross prawidłowo ocenił aż 90 proc. z 200 000 odnotowanych zdarzeń! Jest to niezwykłe ułatwienie dla operatorów systemu. Nie muszą dzięki niemu przeglądać i oceniać materiału filmowego osobiście. Wyręcza ich w tym specjalny moduł odpowiedzialny za ocenianie nieprawidłowych zachowań. Każdy taki przypadek jest dokumentowany fragmentami filmu, zdjęciami oraz zapisywany jest dokładny czas zdarzenia. Ponadto w razie konieczności operatorzy mogą podjąć szybką reakcję.

Czy SafeCross stanie się częścią naszej codzienności?

kolej pkp
fot. pixabay

System ten powstał dzięki wspólnym działaniom firmy Elmontaż sp. z o.o i Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Projekt finansowany był przez narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Teraz może się on poszczycić pozytywną opinią Instytutu Kolejnictwa oraz nagrodą prezesa urzędu Transportu Kolejowego. 

Za sprawą posła PiS-u Grzegorza Gaży, który zwrócił się do ministra infrastruktury z odpowiednią prośbą, możliwe, że system pojawi się na polskich drogach. Nie wiemy jednak jeszcze czy działania mające na celu wdrożenie go rzeczywiście zostaną podjęte. System występowałby przynajmniej na większości przejazdów kolejowych w naszym kraju.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News