Policja sprawdzi jedną rzecz w twoim aucie! W przypadku oblania kontroli otrzymasz srogi mandat!

Policja sprawdzi jedną rzecz w twoim aucie! W przypadku oblania kontroli otrzymasz srogi mandat!

Policja sprawdzi jedną rzecz w twoim aucie! W przypadku oblania kontroli otrzymasz srogi mandat!

Podaj dalej

Policja sprawdza jedną konkretną rzecz w autach kierowców? Cóż… wiele na to wskazuje. Podczas kontroli mundurowi zerkną w jedno miejsce, a następnie w przypadku stwierdzenia nieścisłości wystawią wam mandat, a przy okazji obsypią was również punktami karnymi. W tym artykule opowiemy wam, na co zwracają uwagę policjanci oraz skąd pomysł na masowe kontrole wśród kierowców.

Policja sprawdza jedną rzecz w aucie! Nie będziesz jej mieć? Otrzymasz mandat…

Policja od pewnego czasu prowadzi na terenie całej Polski zmasowane kontrole kierowców. Wiele wskazuje na to, że skupiają się oni na jednej konkretnej rzeczy. W przypadku wykrycia nieścisłości kierujący zostaje poddany surowej karze, podczas której otrzymuje nie tylko mandat, ale i punkty karne. W tym artykule opowiemy wam, na co mundurowi zwracają szczególną uwagę oraz w jaki sposób uniknąć przykrych konsekwencji. Choć z pozoru temat przez nas omawiany może wydawać się trudny to sami zobaczycie, że potrzeba naprawdę niewiele, aby nie dać funkcjonariuszom powodu do wystawienia nam mandatu. O czym więc mowa?! 

Wszystko obraca się wokół jednego przepisu, a mianowicie przewożenia dzieci w fotelikach. Być może nie wiecie, ale już dawno na ten temat ograniczenie wiekowe nie ma już żadnego znaczenia. Teraz najważniejsze są dwa czynniki: waga oraz wzrost przewożonego dziecka. Prawo jest naprawdę proste, gdyż jedyne co musicie wiedzieć to, że dziecko mające przynajmniej 1,5 metra wzrostu nie musi być przewożone w foteliku. Oczywiście oprócz tego musicie dopilnować, aby fotelik był odpowiednio dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Zapewne wielu jest ciekawe dlaczego policja w tym momencie przypomniała sobie o tym przepisie i dlaczego w ogóle tak bardzo zwracają na niego uwagę. Wszystko przez panujące w Polsce ferie, w końcu to okres, w którym najczęściej całą rodziną opuszczamy swoje rodzinne strony. W takim wypadku odpowiednie wyposażenie w postaci fotelika dla dziecka jest naprawdę istotne. 

Opowiedzieliśmy wam, o co już mniej więcej chodzi, ale jakie tak naprawdę kary grożą kierowcom za nieprzestrzeganie tak ważnego przepisu? Otóż bagatelizowanie prawa i przewożenie dziecka bez fotelika wiąże się z mandatem w wysokości 300 zł, a oprócz tego na konto kierującego trafia 6 punktów karnych. Jak więc widzicie kara może zaboleć, a wystarczy naprawdę niewiele, aby jej uniknąć. 

To jednak nie wszystko!

Pamiętajmy, że nie tylko dziecko musi być bezpiecznie przewożone. Pasażerowie oraz kierowca mają obowiązek zapinania pasów podczas podróży samochodem. Za niedopilnowania tej czynności również grożą nam konsekwencje, lecz nie są one jednakowe. Mianowicie kara zależy od tego, kto dokładnie ich nie zapiął. Jeżeli jest to tylko kierowca, otrzyma on mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. W przypadku kiedy to jego pasażer nie zapiął pasów, kierujący pojazdem będzie musiał zapłacić 100 zł kary oraz na jego konto trafią 4 punkty karne. Pasażer zapłaci zaś 100 zł mandatu za jazdę bez pasów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News