Polacy masowo wypełniają wnioski od ZUS-u. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych w miesiącu!

Polacy masowo wypełniają wnioski od ZUS-u. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych w miesiącu!

pieniądze na dopłaty

Podaj dalej

Obecna sytuacja gospodarcza w Polsce nie jest najlepsza i raczej wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Istnieje jednak pewien sposób, który pomoże z łatwością zaoszczędzić Polakom kilkaset złotych w miesiącu. Niestety macie bardzo mało czasu na wypełnienie wniosku w tej sprawie. Termin zgłaszania kończy się bowiem 31 stycznia… O co dokładnie chodzi i czy wszyscy mogą skorzystać z tej ulgi? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule!

Polacy masowo polują na ten wniosek! 

dopłaty pompy ciepła pieniądze
Pixabay

W Polsce na wyciągnięcie ręki znajdziemy osoby, które nie radzą sobie z aktualnie panującą pandemią. Pieniędzy ciągle brakuje i Polacy szukają wielu alternatyw, które pozwolą im przetrwać w tym trudnym dla nich czasie. Jak się okazuje obywatele znaleźli ciekawy sposób na to, aby zaoszczędzić spore kwoty pieniężne. Wystarczy wysłać tylko jedno zgłoszenie. Jaki jest haczyk? Termin zgłoszeń kończy się 31 stycznia, a więc czasu jest naprawdę mało. 

O jakim konkretnie wsparciu mowa? O małym ZUS-ie plus, który daje najmniejszym firmom możliwość składania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Brzmi ciekawie, prawda? Zwłaszcza, że zmniejszenie składek to prawdziwe błogosławieństwo, biorąc pod uwagę aktualną sytuację gospodarczą. A ta przeżyła naprawdę wiele… Jeśli dalej nie jesteście co do tego przekonani to musicie wiedzieć, że obecnie z małego ZUS-u plus korzysta około 327 000 firm. Co więcej, szacunki dotyczące zaoszczędzonych pieniędzy budzą podziw, gdyż w ciągu roku przedsiębiorcy mogą “zachować” nawet ponad miliard złotych. 

Dla kogo jest mały ZUS plus i jak otrzymać ulgę?

policja mandat dron prędkość przejście dla pieszych skrzyżowanie
Pixabay

O tym dla kogo jest mały ZUS postanowił wypowiedzieć się Paweł Żebrowski, czyli rzecznik ZUS-u. ,,Z małego ZUS plus mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. To oznacza, że mały ZUS plus nie przysługuje osobom dopiero rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu. Z małego ZUS plus można skorzystać dopiero po zakończeniu opłacania preferencyjnych składek liczonych od kwoty co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia” 

Jeśli chcemy skorzystać z tym roku z ulgi, musimy się nieco pospieszyć. Zgłoszenia są przyjmowane jedynie do 31 stycznia, czyli na pójście do ZUS-u zostały niecałe dwa tygodnie. Co trzeba zrobić? Konieczne będzie wyrejestrowanie się z aktualnym kodem ubezpieczenia. Następnym krokiem jest zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego. Musimy tu jednak pamiętać, że nasz nowy kod musi zaczynać się od cyfr: 0590 lub 0592. Co, jeśli załatwialiśmy to już w zeszłym roku i wciąż spełniamy wymagania, aby być objętym ulgą mały ZUS plus w tym roku? W takim przypadku nic nie musimy robić.  

Jest jeszcze jedna istotna rzecz dla wszystkich osób korzystających z małego ZUS-u plus w styczniu 2023 roku. Każdy objęty ulgą musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej lub w imiennym raporcie miesięcznym informacje o rocznym przychodzie i dochodzie. Trzeba zawrzeć  też dane o formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz na podstawie wymiaru składek. Czas na wypełnienie formalności mamy aż do 20 lutego, lecz im szybciej to zrobimy, tym lepiej.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News