Polacy masowo otrzymują listy od ZUS-u! Emerytury stoją pod wielkim znakiem zapytania?!

Polacy masowo otrzymują listy od ZUS-u! Emerytury stoją pod wielkim znakiem zapytania?!

pieniądze paliwo lpg dodatek

Podaj dalej

Polacy powinni masowo zaglądać do swoich skrzynek pocztowych. ZUS w ostatnim czasie wysyła listy do płatników w bardzo ważnej sprawie. Przegapienie tego typu korespondencji mogłoby skończyć się dla pechowca wyjątkowym nieszczęściem. W dodatku wiemy już, że listy trafią do ponad 3,1 mln Polaków! O co dokładnie chodzi?!

Polacy masowo otrzymują listy od ZUS-u! 

ocieplenie domu czyste powietrze plus dofinansowanie dopłata
fot. pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to istotna w naszym kraju instytucja, która zajmuje się realizacją ubezpieczeń społecznych. W głównej mierze ZUS zajmuje się prowadzeniem ewidencji ubezpieczonych osób, wypłacaniem świadczeń, a także prowadzeniem dokumentacji. W ostatnim czasie na płatników tej organizacji czekają kolejne “zmiany”. Mianowicie w ostatnim ZUS regularnie rozsyła do Polaków listy, z którymi ci koniecznie muszą się zapoznać. W przeciwnym razie może to stworzyć niepotrzebne komplikacje dla obu stron. Czy emerytury stoją pod znakiem zapytania? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule! 

Na przestrzeni ostatnich dni ZUS zaczął wysyłać do płatników składek listy o stanie ich rozliczenia. Jak na razie wiadomo, że tego typu informacje trafią do ponad 3,1 mln Polaków! Oznacza to, że naprawdę pokaźna liczba naszych rodaków powinna regularnie zaglądać do swojej skrzynki pocztowej. Wszystko w porządku, ale po co tak naprawdę płatnikom tego typu wiadomości? Już spieszymy z wyjaśnieniem! Otóż już na starcie dowiadujemy się na naszym koncie ZUS znajduje się nadpłata, niedopłata lub saldo zerowe. Każda z tych informacji jest naprawdę ważna i pomoże uniknąć nam wszelkich problemów w przyszłości. 

Jak to dokładnie wygląda?

pieniądze na dopłaty
Pixabay

W przypadku niedopłaty płatnik zobowiązany jest do jej spłacenia. Co ciekawe, tego typu dług nie musi być spłacony od razu jednorazowo, a może zostać rozłożony na raty. Więc jeśli wasza aktualna sytuacja finansowa na to nie pozwala wystarczy jedynie złożyć wniosek do ZUS-u. Wszystkie potrzebne informacje udzielą wam doradcy do spraw ulg i umorzeń. Jak się z nimi skontaktować? Najlepiej porozmawiać z nim telefonicznie lub zwyczajnie umówić się na e-wizytę. Wszystko zależy od was! 

Małe zaległości (oraz ewentualne odsetki związane z opóźnieniem) powinniśmy spłacić zwiększając naszą aktualną wpłatę. W razie wątpliwości możemy posłużyć się kalkulatorem odsetkowym, który jest dostępny dla każdego płatnika składek.

Tak jak niedopłata nadpłata też może być rozliczona na dwa sposoby. Każdy z nas może zmniejszyć kwotę najbliższej składki do zapłacenia o wartość nadpłaty. Drugą opcją jest złożenie wniosku o jej zwrot. W takim wypadku nadpłata zostanie przekazana na nasz numer rachunku bankowego, który jest zgodny z tym zapisanym na naszym koncie w ZUS-ie.  

Pamiętaj o tym!

dodatek dom paliwa pieniądze
Pixabay

Ważne jest to, aby zaznaczyć tutaj, że ZUS uwzględnił tylko i wyłącznie dane do 31 grudnia 2022 roku. Osoby, które wprowadzały jakieś zmiany lub wpłacały składki mogą skorzystać ze swojego profilu na PUE ZUS i sprawdzić tam bieżące saldo konta. 

,,W informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które wpłynęły do 31 grudnia 2022 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta płatnik może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS’’ – zastrzega ZUS.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News