Polacy masowo karani za brak tego dokumentu! Najniższa grzywna, na jaką mogą liczyć zapominalscy wynosi 1500 zł!

Wielu Polaków naraża się na spore kary, nie posiadając tego dokumentu. Jedni zdają sobie z tego sprawę, a drudzy są tego zupełnie nieświadomi. Dzisiaj mamy zamiar ostrzec tę drugą grupę, aby pomóc im uniknąć przykrych konsekwencji. Najniższa grzywna, jaką można otrzymać za brak odpowiedniego papieru, wynosi 1500 zł. W zależności od okoliczności, kwota ta może ulec podwyższeniu. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, kto powinien mieć się w takiej sytuacji na baczności. Zainteresowani? W takim razie zaczynajmy!

samochód-dokument-karta-kwalifikacji-1536x1025
Podaj dalej

Masz taki dokument? Unikniesz, dzięki temu sporej kary! 

Polskie Prawo Jazdy

Życie ciągle zaskakuje nas nieoczekiwanymi zwrotami, w wyniku których dochodzi czasem do przykrych sytuacji. Czasem w pośpiechu zapomnimy czegoś ze sobą wziąć nieumyślnie narażając się na konsekwencje prawne. Dzisiaj porozmawiamy o osobach, które nawet nie zdają sobie sprawy z konieczności posiadania pewnego dokumentu. Przysługuje on każdej osobie po 18-roku życia, zapewniając posiadaczowi pewne przywileje. Mało kto jednak zdaje sobie realną sprawę z tego, że jego brak może zakończyć się grzywną w wysokości 1500 zł. O co dokładnie chodzi? Na co powinniśmy uważać? Zobaczcie sami!  

Choć od 5 grudnia 2020 roku kierowcy nie są już zobowiązani do wożenia ze sobą fizycznego dokumentu prawa jazdy. Nie grozi im za to żadna grzywna, czy inne konsekwencje prawne. Warto jednak podkreślić, że taki stan rzeczy obowiązuje jedynie na terenie naszego kraju. Poza granicami Polski musimy mieć ze sobą prawo jazdy w wersji fizycznej. Mimo to, kierujący i tak masowo są karani za brak tego dokumentu. Jak to możliwe? 

Zobaczcie, czym kierowcy narażają się służbom! 

samochód prawo jazdy drogowa agresja konfiskata przepadek
Freepik

Oczywiście mamy tutaj na myśli mandat dla osób, które nigdy nie wyrobiły sobie odpowiednich uprawnień lub po prostu zostały im one odebrane. Do tej grupy dołączają także Polacy, których z czasem dokumenty straciły ważność. Konsekwencje za takie działania są spore i wynoszą od 1500 do 30 000 zł. Wszystko zależy od wagi popełnionych czynów. Oczywiste jest, że surowiej zostaną ukarane osoby, które spowodowały zagrożenie w ruchu drogowym oraz recydywiści. W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że w okolicznościach popełnienia takiego wykroczenia sprawa trafi do sądu. W najgorszym wypadku poza zapłaceniem określonej kary, kierowca może trafić do aresztu. Do tego wszystkiego dochodzi także obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Dotyczy to Polaków, którzy prowadzili bez wyrobionych uprawnień. 

 

Przeczytaj również