Polacy dostaną nowy dokument?! Z tymi zmianami musisz się zapoznać!

Polacy dostaną nowy dokument?! Z tymi zmianami musisz się zapoznać!

Polacy dostaną nowy dokument?! Z tymi zmianami musisz się zapoznać!

Podaj dalej

W ostatnim czasie zrobiło się głośno o złodziejach, którzy brali chwilówki i pożyczki na niczego nieświadomych Polaków. Aby zapewnić obywatelom bezpieczeństwo, stworzono projekt ustawy, który miałby zapobiec działalności złodziei w naszym kraju. Czy to oznacza, że rząd wprowadzi nowy obowiązkowy dokument? No nie do końca. Jednak z tymi zmianami trzeba się zapoznać. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wam, o co dokładnie chodzi!

O co dokładnie chodzi? 

Jakiś czas temu stworzony projekt ustawy, który miałby skupić się na zmniejszeniu ilości złodziei w naszym kraju. Cała sprawa toczy się oczywiście wokół zastrzeżenia numeru PESEL, który w aktualnym stanie bardzo łatwo wykraść. Oszuści bez problemu mogą wziąć na nas kredyt lub pożyczkę na skradziony dowód osobisty. Choć jak się okazuje zmiany będą także dotyczył innego tematu. O co dokładnie chodzi? Zobaczcie sami… 

Na tym etapie musimy przypomnieć, że utrata naszego dowodu osobistego wiąże się ze sporymi konsekwencjami. Może samo wyrobienie dokumentu nie stanowi wielkiego problemu, jednak jeśli skupimy się na tym, co złodzieje mogą zrobić, mając dostęp do naszego numeru PESEL, sprawa się komplikuje. Tak jak wspominaliśmy powyżej straty finansowe mogą być naprawdę duże. 

Aktualnie nie mamy zbytnio wpływu na to czy ktoś przypadkiem nie podszywa się pod nas i nie bierze pożyczki na nasze dane. Nic nie jest w stanie nam teraz zagwarantować bezpieczeństwa w tej kwestii. Rząd jednak pragnie temu zaradzić i wyciąga pomocną dłoń swoim obywatelom.

Właśnie opiniowany jest projekt ustawy dotyczącej zastrzegania numeru PESEL. Czy to oznacza, że dostaniemy zupełnie nowy dokument? Otóż nie. Zmiana dotyczy wprowadzenia specjalnego rejestru danych, który znacznie ułatwi nam cały proces zastrzegania numeru PESEL  i utrudni złodziejom kradzież naszej tożsamości. Za prowadzenie rejestru odpowiedzialne byłoby Ministerstwo ds. Cyfryzacji, a dane w nim informowałyby o zastrzeżeniu numeru PESEL oraz okresie, w jakim był zastrzeżony.

Jak ma to działać i co nam to da?

dowod osobisty kierowcy

Taki rejestr umożliwi bankom oraz instytucjom finansowym sprawdzenie, czy tożsamość kredytobiorcy nie jest skradziona. Wgląd do rejestru będą mieć również pracownicy sądu o notariusze. W przypadku, kiedy PESEL istotnej dla sprawy osoby będzie zastrzeżony, będą oni mogli odmówić czynności notarialnej.

Nasze dane w systemie będą przechowywane przez pięć lat i w każdej chwili będzie można je zastrzec drogą elektroniczną lub tradycyjnie składanym wnioskiem. Ponadto w sytuacji, kiedy zgłosimy utratę dowodu osobistego, nasz numer PESEL zostanie zastrzeżony z urzędu. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News