Podwójna emerytura dla Polaków?! Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

Podwójna emerytura dla Polaków?! Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

pieniądze dodatek rząd program plus

Podaj dalej

Podwójna emerytura dla seniorów to z pewnością temat, o którym warto trochę opowiedzieć. Wysoka inflacja z pewnością dobija wielu z nas, a dodatkowe świadczenia mogą okazać się jedynym ratunkiem w trudnych czasach. Porozmawiajmy o tym, w jaki sposób możemy ubiegać się o pieniądze oraz jakie warunki w pierwszej kolejności musimy spełnić. Zaciekawieni? W takim razie zaczynajmy!

Podwójna emerytura nie dla wszystkich?! Kto skorzysta z dodatkowych pieniędzy? 

polisa oc ubezpieczenie mandat kara zmiana przepisów
Pixabay

Aktualnie wysoka inflacja nie jest dla Polaków łaskawa. Wszystko drożeje i pewnie wielu z nas zastanawia się kiedy ceny wrócą do normy. W tym wszystkim musimy jednak podkreślić, że istnieje pewna grupa społeczna, która odczuwa wzrosty cen najbardziej. Mowa tu oczywiście o emerytach, którzy dostają różne świadczenia, aby ich życie uległo poprawie. Ale czy wiedzieliście, że seniorzy mogą otrzymać nawet dwie emerytury w ciągu jednego miesiąca? W jaki sposób otrzymać podwójne świadczenie? 

Na tym etapie musicie wiedzieć, że w pierwszej kolejności należy spełnić pewne wymagania, aby podwójna emerytura została nam przyznana. Jedną z grup, które mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze są rolnicy, którzy urodzili się 1 stycznia 1949 roku lub później. Niestety nie jest to wszystko, gdyż poza datą narodzin musieli oni opłacać składki dla ZUS-u jak i KRUS-u. W przypadku kobiet mówimy tu o okresie 20 lat, a w przypadku mężczyzn 25 lat. 

Rolnicy nie są jednak jedyną grupą, która może skorzystać z podwójnego świadczenia. Seniorzy, którzy pracowali za granicą oraz w naszym kraju, a przy okazji odprowadzali składki mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze. No dobra, uznajmy, że pracowaliśmy za granicą i odprowadzaliśmy tam wszystkie składki. Gdzie złożyć wniosek o emeryturę? Odpowiednie papiery musimy złożyć do organu emerytalnego państwa, w którym przez ostatnie lata pracowaliśmy. Oprócz tego należy złożyć pismo w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

Przypominamy wam o 14. emeryturze! 

gotówka płatność płatności karta zmiana przepisów
fot. pixabay

“Czternastka” wartością odpowiada minimalnemu świadczeniu i w tym roku wyniesie 1588 zł brutto. Oczywiście nie każdy będzie mógł otrzymać taką kwotę. Renciści oraz emeryci, których świadczenie przekracza próg 2900 zł otrzymają zmniejszoną 14. emeryturę. Odbędzie się to zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Oznacza to, że przysługująca im “czternastka” zostanie pomniejszona o kwotę, o którą przekraczamy poziom 2900 zł.

W ubiegłym roku w naszym kraju około 9 milionów emerytów oraz rencistów otrzymało 14. emeryturę. Co ciekawe, zdecydowana większość z nich, bo aż 7,7 milionów Polaków dostało ją w  jej pełnym wymiarze. Pozostałe 1,3 miliona obywateli otrzymujących to świadczenie musieli się nacieszyć pomniejszoną “czternastką”. Na wypłacenie wszystkich 14. emerytur w 2022 roku rząd wypłacił łącznie Polakom 11,4 miliardów zł!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News