Po 31 grudnia obowiązkowe badania dla kierowców! Bez nich nie wsiądziesz za kółko…

Od przyszłego roku kierowcy w całym kraju będą musieli dostosować się do tego nowego obowiązku. Bez przeprowadzenia odpowiednich badań kierujący nie będą mieli prawa wsiąść za kółko. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wam, o co w tym dokładnie chodzi oraz zdradzimy, którzy Polacy powinni mieć się bardziej na baczności. Gotowi? W takim razie przejdźmy do sedna!

prawo jazdy badania kierowcy
Podaj dalej

Po 31 grudnia obowiązkowe badania dla kierowców!

cepik mobywatel dla kierowców
Freepik

W dzisiejszym artykule przychodzimy do was z bardzo ważną wiadomością. Zgodnie z nowymi przepisami, które zostaną wprowadzone po 31 grudnia, wielu z was obowiązkowo będzie musiało poddać się badaniom. W przeciwnym wypadku nie wsiądziecie za kółko. Jesteście ciekawi, o co w tym wszystkim chodzi? Kto powinien czuć się zagrożony? Bez zbędnego przedłużania zaczynajmy! 

Od początku stycznia 2024 roku Unia Europejska podjęła ważną dla kierowców decyzję. Mówiąc dokładniej obowiązek dotyczy kierujących powyżej 65 roku życia, którzy chcą przedłużyć ważność uprawnień do kierowania pojazdami. Takie osoby niezwłocznie będą musiały przystąpić do zarówno badań lekarskich, jak i psychologicznych. Jak możecie się domyślić wprowadzone zmiany mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo na terenach wielu krajów. W końcu ważne jest określenie, czy starszy człowiek w dalszym stopniu nadaje się do prowadzenia samochodów. Lekarze skupią się tu na określeniu stanu wzroku oraz słuchu, a nawet na sprawności psychofizycznej seniorów. 

Niestety w sytuacji, gdy nie zaliczymy testów, może się to wiązać z utratą posiadanego przez nas prawa jazdy. Ma jednak istnieć możliwość odmówienia tego, aby przeprowadzić badania. Oczywiście nie będzie to takie piękne, jak może się wydawać. Odmawiając przejścia testów również narazimy się na to, że zostaną odebrane nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Nieprzejście pozytywnie badań nie będzie jednak definitywnym końcem z jeżdżeniem autem na fotelu kierowcy. Po upłynięciu określonego czasu będziemy mogli podejść do nich ponownie.

Zmiany budzą wśród emerytów wiele emocji! 

samochód wiosna zima porządki jak zadbać wymiana podwozie karoseria filtry
Pixabay

Nie da się ukryć, że wprowadzenie takich zmian można uznać za kontrowersyjne i stało się ono dla sporej liczby osób powodem do niepokoju. Z ich perspektywy jest to czysta dyskryminacja starszych obywateli naszego kraju, którzy posiadają prawo jazdy na takich samych zasadach co my. Z drugiej strony wielu polaków jest przekonanych, że wprowadzenie tych nowych przepisów jest konieczne i pomoże to zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach. 

Według ekspertów, badania dla seniorów zarówno lekarskie, jak i psychologiczne powinny odbywać się przynajmniej raz na dwa lata. Nie tylko ułatwi to monitorowanie tego, czy starszy kierowca dalej jest w stanie bezpiecznie prowadzić pojazd, ale również pomoże we wczesnym wykrywaniu chorób. Choć osoby starsze czują się aktualnie urażone przez nowe przepisy, które niedługo mają być wprowadzone, to na pewno nie okazałby się one dla nich takie złe.

 

Przeczytaj również