Po 22 lutego musisz na to uważać! Tak wysokich mandatów jeszcze nie widziałeś!

Po 22 lutego musisz na to uważać! Tak wysokich mandatów jeszcze nie widziałeś!

Po 22 lutego musisz na to uważać! Tak wysokich mandatów jeszcze nie widziałeś!

Podaj dalej

Kierowcy nie zaznajomieni z tym przepisem muszą nastawić się na dodatkowe kary, które w znacznym stopniu uszczuplą ich portfele. Jeśli czujecie, że omawiany przez nas przepis może bezpośrednio was dotyczyć to zapraszamy do zapoznania się z treścią tego artykułu. Dzisiaj opowiemy wam, o co chodzi oraz pokażemy, że naprawdę łatwo uniknąć kary.

Kierowco nie znasz tego przepisu? Po 22 lutego musisz na to uważać! 

Kierowcy muszą ze szczególną ostrożnością uważać na ten przepis! W przeciwnym razie przyjdzie im zapłacić ogromne mandaty, o których nikt jeszcze nie śnił. W tym artykule opowiemy wam, z czym od jakiegoś czasu mierzą się kierujący w naszym kraju oraz w jaki sposób uniknąć kary. Jeśli jesteście zaciekawieni to zaczynajmy! 

Zacznijmy od tego, że 17 września zeszłego roku w życie weszły ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego, które wprowadziły recydywę. Na czym ona mniej więcej polega? Otóż na tym, że kierujący łamiący przepisy z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jeśli kierowca jest nieuważny i doprowadzi do takiej sytuacji, to jego mandat wyniesie wtedy dwukrotnie więcej niż miałoby to miejsce w przypadku jednorazowego występku. Na tym etapie musimy jednak podkreślić, że podana przez nas data “22 lutego” jest umowna. Chcieliśmy tym samym przekazać, że zaznajomienie się z “recydywą” powinno nastąpić jak najszybciej. Aby podkreślić powagę sytuacji opowiemy wam o historii pewnego 27-latka, który na własnej skórze przekonał się o tym jak działa recydywa. 

16 lutego mundurowi należący do bielskiej drogówki przeprowadzali pomiar prędkości. Gdzieś po godzinie 20 napatoczył im się kierowca BMW, który jechał z prędkością 108 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje limit 50 km/h. Funkcjonariusze nie mieli dla 27-latka dobrej wiadomości i odebrali mu prawo jazdy. W normalnych okolicznościach mężczyzna dostałby mandat w wysokości 1500 zł, ale policyjne systemy zdradziły policjantom pewne informacje na temat zatrzymanego. Okazało się, że w grudniu zeszłego roku także przekroczył prędkość. W takim wypadku mundurowi z drogówki nie mieli innego wyjścia jak wystawić piratowi drogowemu 3000 zł mandatu! Oprócz tego na jego konto trafiło także 13 punktów karnych.  

Jakie mandaty możemy otrzymać za przekroczenie prędkości?! 

  • do 10 km/h – mandat 50 zł oraz 1 punkt karny 
  • o 11-15 km/h – mandat 100 zł oraz 2 punkty karne 
  • o 16-20 km/h – mandat 200 zł oraz 3 punkty karne 
  • o 21-25 km/h – mandat 300 zł oraz 5 punktów karnych 
  • o 26-30 km/h – mandat 400 zł oraz 7 punktów karnych 
  • o 31-40 km/h – mandat 800 zł oraz 9 punktów karnych 
  • o 41-50 km/h – mandat 1000 zł oraz 11 punktów karnych 
  • o 51-60 km/h – mandat 1500 zł oraz 13 punktów karnych 
  • o 61-70 km/h – mandat 2000 zł oraz 14 punktów karnych 
  • powyżej 70 km/h – mandat 2500 zł oraz 15 punktów karnych

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News