Po 1 lutego na konta Polaków trafią duże pieniądze! Jesteś wśród grupy szczęśliwców?!

Po 1 lutego na konta Polaków trafią duże pieniądze! Jesteś wśród grupy szczęśliwców?!

maluch fiat 126p kupić sprzedać sprzedaż kupno samochód cena kwota

Podaj dalej

Już niedługo na konta Polaków trafią dodatkowe pieniądze. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację w naszym kraju, dla wielu z nas będzie to bardzo pomocne. Jednak nie wszyscy będziemy mogli skorzystać z tego prezentu, bo przysługuje on tylko niektórym. Sprawdź, o co dokładnie chodzi i czy też jesteś w gronie wybranych!

Na twoje konto również wpłyną pieniądze?! 

pieniadze doplaty freepik
Freepik

Już po 1 lutego duża część Polaków z zapartym tchem obserwować będzie swoje konta bankowe. Pewna grupa szczęśliwców będzie mogła cieszyć się z dofinansowania 1500 zł! Co, biorąc pod uwagę aktualnie panującą inflację wydaje się ciekawą sprawą. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wam kto konkretnie otrzyma pieniądze oraz do kiedy będą one docierały na nasze konta. O co dokładnie chodzi?! 

Oczywiście wszystko kręci się wokół osób, które ubiegały się o dodatkowe pieniądze do prądu. To właśnie dla nich powstał dodatek elektryczny, który przysługuje osobom mającym w swoich domach (lub mieszkaniach) ogrzewanie elektryczne. Po spełnieniu konkretnych wymagań oraz po wysłaniu wniosku czekają oni teraz z niecierpliwością na otrzymanie pieniędzy. 

W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że wniosek o dodatek elektryczny może zostać wypełniony jedynie przez gospodarstwa domowe. Czy to już koniec? Niestety nie… ponieważ sprawdzane jest to, czy wcześniej zgłosiły do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ogrzewanie elektryczne, jako główne źródło ogrzewania. W przeciwnym razie Polacy będą mogli spodziewać za to kary, gdyż urzędnicy z pewnością będą pod tym względem kontrolować obywateli. Oprócz tego z dodatkiem elektrycznym pożegnają się gospodarstwa korzystające z paneli fotowoltaicznych i niestety w tej kwestii nic się nie da zrobić. Co więcej, jeśli skorzystaliście już z dodatku węglowego to także nie otrzymacie świadczenia elektrycznego. 

Ile możemy zyskać i kiedy jest ostateczny termin?

dodatek prąd dom energia elektryczna
Pixabay/Gerd Altmann

Najważniejszym warunkiem do spełnienia, aby dostać pieniądze, jest złożenie wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Przypominamy, że czas na to szybko się kończy, bo ostateczny termin przypada na 1 lutego 2023 roku, już za parę dni. Środki przeznaczone na dodatek do prądu będą wypłacane przez gminy jedynie do 31 marca 2023 roku, z tego powodu warto nie zwlekać z ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili.

Jak złożyć taki wniosek? Wystarczy, że udamy się do urzędu gminy, któremu podlega nasze miejsce zamieszkania, lub skorzystamy z internetu. Tak się składa, że wszelkie formalności związane z tym możemy też załatwić poprzez ePUAP lub za pośrednictwem profilu zaufanego.

Dodatek do prądu jest niestety tylko jednorazowym dofinansowaniem. Co ciekawe, świadczenie to nie jest dla wszystkich jednakowych. Istnieją trzy możliwości. Najgorsza to odrzucenie naszego wniosku o dofinansowanie na energię elektryczną. Jeśli jednak nasz wniosek zostanie przyjęty, możemy liczyć na jedną z dwóch kwot przewidzianych w ustawie. 1000 zł przysługuje gospodarstwom domowym, których roczne zużycie energii elektrycznej nie przekracza 5 MWh. 1500 zł otrzymają zaś te zużywające ponad 5 MWh energii elektrycznej na rok.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News