Płatnicy ZUS z nowym obowiązkiem! W tym wypadku lepiej się pospieszyć...

Płatnicy ZUS z nowym obowiązkiem! W tym wypadku lepiej się pospieszyć...

prędkość teren zabudowany policja pomiar prędkości wideorejestrator prawo jazdy

Podaj dalej

Niestety to prawda… na płatników ZUS został nałożony nowy obowiązek. Co więcej, aby go spełnić, będziecie musieli się nieco pospieszyć. Bowiem od 1 stycznia wszyscy przedsiębiorcy będą musieli założyć sobie konto na Platformie Usług Elektronicznych. Do czego ta tajemnicza platforma nam się przyda i dlaczego musimy założyć na niej profil? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!

Nowy obowiązek dla płatników ZUS

nowe dopłaty pieniądze
fot. freepik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to istotna w naszym kraju instytucja, która zajmuje się realizacją ubezpieczeń społecznych. W głównej mierze ZUS zajmuje się prowadzeniem ewidencji ubezpieczonych osób, wypłacaniem świadczeniem, a także prowadzeniem dokumentacji. Co ciekawe, ZUS poinformował, że w życie dla płatników wejdzie nowy obowiązek. O co dokładnie chodzi? 

Otóż do 30 grudnia bieżącego roku wszyscy płatnicy składek ZUS (w tym firmy jednoosobowe) powinny założyć sobie konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Cała operacja nie wydaje się skomplikowana, ponieważ przedsiębiorcy, aby założyć konto, nie muszą wcale robić tego osobiście. Wystarczy, że upoważnią kogoś do dostępu do roli płatnika. Jak jednak podaje ZUS osoba przez nas wybrana musi wcześniej założyć profil PUE. Dodatkowo przypominamy, że aktualnie obowiązek posiadania PUE mają jedynie płatnicy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób. Niestety od 1 stycznia zmiana ta będzie dotyczyła wszystkich przedsiębiorców…

Ale dobrze, do czego tak naprawdę jest nam potrzebne PUE ZUS? Cóż dzięki niemu będziecie mogli załatwić dużą część spraw dotyczących ubezpieczenia zdalnie, bez względu na to gdzie jesteście i jaka jest godzina.

,,PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Płatnicy składek mogą elektronicznie przekazywać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych” – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, cytowany przez money.pl. 

Konsekwencje za “zapominalstwo”? Cóż… 

telefon telefonu oszust oszustwo
fot. pixabay

Tak naprawdę nie przewidziana jest żadna kara dla osób, które nie znajdą czasu, aby założyć profil na PUE. Według informacji ZUS wynika, że ponad 87 proc. przedsiębiorców, którzy opłacają składki posiadają nie więcej niż 5 pracowników i mają założone konto na PUE. Co w takim razie z zapominalskimi? Jeśli do 30 grudnia płatnicy nie założą konta na Platformie Usług Elektronicznych to ZUS zrobi to za nich! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News