PILNE: ZUS z nowymi zasadami! Płatnicy będą masowo wzywani do sądów

PILNE: ZUS z nowymi zasadami! Płatnicy będą masowo wzywani do sądów

PILNE: ZUS z nowymi zasadami! Płatnicy będą masowo wzywani do sądów

Podaj dalej

W tym roku weszło w życie naprawdę dużo zmian i nietrudno się w nich wszystkich pogubić. Właśnie dlatego ZUS informuje swoich płatników o bardzo istotnych zmianach, którymi warto się zainteresować. Zapoznanie się z nimi umożliwi uniknięcie sporej ilości nerwów, a także zaoszczędzenie czasu.

Przypomnienie warte uwagi 

zus-nowe-swiadczenie-3010zl
fot. freepik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to istotna w naszym kraju instytucja, która zajmuje się realizacją ubezpieczeń społecznych. W głównej mierze ZUS zajmuje się prowadzeniem ewidencji ubezpieczonych osób, wypłacaniem świadczeniem, a także prowadzeniem dokumentacji. W związku z jednym z tych zadań ZUS wysyła wiadomości do części z nas. O co dokładnie chodzi?

ZUS przypomina swoim płatnikom składek, że od 2022 roku obowiązują nowe terminy na przekazywanie korekt dokumentów rozliczeniowych. Wiadomości są wysyłane na Platformie Usług Elektronicznych, PUE ZUS. Zgodnie z ich treścią, korekty dokumentów rozliczeniowych mogą dotyczyć okresów między styczniem 1999 rokiem, a grudniem 2021 rokiem. Termin na ich złożenie obowiązuje od stycznia tego roku do 1 stycznia 2024 roku, z zasadą do 5 lat od terminu opłacenia składki za konkretny miesiąc kalendarzowy.

Niestety po upływie tego terminu wprowadzanie korekt będzie niemożliwe. Po tym czasie ZUS nie będzie miał możliwości zmian stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Tę sytuację zmienić będzie można jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS. Drugi sposób także istnieje i dotyczy prawomocnego orzeczenia sądu. Co ciekawe, w obu przypadkach zmiany zostaną wprowadzone jedynie na koncie osoby ubezpieczonej. 

,,Dlatego każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 r. Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r.” – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, cytowany przez money.pl  

Ważne informacje dla płatników! 

lpg gaz autogaz tankowanie ceny paliw oszczędności
fot. freepik

My również przypominamy, że do 30 grudnia bieżącego roku każdy płatnik składek powinien w ramach możliwości utworzyć profil na PUE ZUS. Jeśli zapomnicie założyć profil lub po prostu nie będziecie mieli na to czasu ZUS założy konto za was. Do czego takie konto jest potrzebne? Cóż dzięki niemu będziecie mogli załatwić dużą część spraw dotyczących ubezpieczenia zdalnie, bez względu na to gdzie jesteście i jaka jest godzina. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News