PILNE: Ważne zmiany dla kierowców. Jak najszybciej musisz wymienić ten dokument!

PILNE: Ważne zmiany dla kierowców. Jak najszybciej musisz wymienić ten dokument!

PILNE: Ważne zmiany dla kierowców. Jak najszybciej musisz wymienić ten dokument!

Podaj dalej

Nowe przepisy zmieniły wiele w prawie drogowym, ale na tym wciąż nie koniec. Każdy kierowca w Polsce będzie musiał wymienić swoje prawo jazdy na nowe!

Wymiana prawa jazdy czeka każdego

Zgodnie z prawem każdy kierowca musi wymienić swoje prawo jazdy przynajmniej co 15 lat. Co ciekawe, nowe przepisy mówią o tym, że do 2033 roku w Polsce nie będzie już bezterminowego prawa jazdy. Jesteś kierowcą posiadającym taki dokument?! W takim razie to dla ciebie zła wiadomość… 

Zacznijmy od tego, że bezterminowe prawa jazdy dawno temu były standardem wśród kierowców. Niestety teraz nie jest już tak kolorowo. Od 2013 roku przestały być wydawane – wszystko za sprawą wprowadzenia nowych przepisów, które wymagały od takiego dokumentu daty ważności. Spójrzmy na przykład na prawo jazdy kategorii B. – po upływie maksymalnie 15 lat musimy je sobie na nowo wyrobić w urzędzie. 

Pomówmy teraz jednak o sytuacjach, w której każdy z nas bez wyjątku musi wymienić swoje prawo jazdy. Pierwszym takim przypadkiem jest zmiana imienia i nazwiska. Drugim utrata ważności swojego uprawnienia. W ostatnim przypadku kategoria waszego prawa jazdy również musi utracić ważność. 

W paru słowach musimy zwrócić uwagę na temat bezterminowego prawa jazdy, które w najbliższym czasie będzie trzeba wymienić. Jak na razie wymiana na dokument terminowy jest zaplanowana na 2028 rok i ma potrwać do 2033 roku. Czasu jest jeszcze sporo, ale lepiej wiedzieć o tym zawczasu niżeli dowiedzieć się o tym na ostatnią chwilę. 

Co jest potrzebne przy wymienianiu prawa jazdy? Otóż niezbędny będzie wniosek o wydanie prawa jazdy oraz orzeczenie lekarskie. Konieczny również będzie dokument tożsamości oraz aktualne prawo jazdy. Ponadto przyda nam się także potwierdzenie opłaty z prawo jazdy oraz aktualne zdjęcie do nowego dokumentu.

W zależności od tego gdzie mieszkamy, wniosek możemy wysłać lub osobiście przynieść do różnych urzędów. Osoby zameldowane w Warszawie mogą złożyć go w urzędzie dzielnicy, a mieszkańcy miast na prawach powiatu w urzędzie miasta. Pozostali muszą się udać, bądź zaadresować kopertę do starostwa powiatu, w którym mieszkamy.

Ile kosztuje nowy dokument?! 

Wraz z opłatą ewidencyjną, nowy dokument aktualnie kosztuje 100,50 zł. Niestety wymiana prawa jazdy wiąże się również z nowym zdjęciem do dokumentu. To może oznaczać dodatkowy uszczerbek w naszym portfelu w zakresie od 30 do 50 zł. Nie zapominajmy też o badaniu lekarskim, za które trzeba zapłacić 200 zł. Jedynym pocieszeniem, może być to, że badanie jest obowiązkowe przy wyrabianiu terminowego prawa jazdy. Podsumowując, w najgorszym przypadku kierowca wymieniający prawo jazdy będzie musiał wydać aż 350,50 zł. Teraz pytanie brzmi czy to dużo, czy mało biorąc pod uwagę zarobki Polaków. Chcąc nie chcąc jest to kwestia sporna i wytypowanie poprawnej odpowiedzi jest po prostu niemożliwe. Dajcie nam znać w komentarzach co o tym wszystkim myślicie. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News