PILNE: Skarbówka masowo rozsyła listy Polakom! Już teraz przyznano tysiące kar!

Każdy kto otrzyma list od polskiej Skarbówki powinien mieć się na baczności. Nawet za samo zignorowanie wiadomości zawartej w liście grożą nam poważne kary. Dlaczego tak właściwie Skarbówka masowo rozsyła listy do Polaków? Czemu jest to powód do niepokoju i jakie kary nam  grożą? Co warto wiedzieć na ten temat? Jeżeli zainteresowała was sprawa listów od Skarbówki, to zapraszamy do zapoznania się z treścią dzisiejszego artykułu.

doplaty do emerytury niemcy poczta
Podaj dalej

Skarbówka masowo rozsyła listy Polakom!

dodatek na rok 2023/2024 polacy w uk pocztą

Niestety musimy zacząć od tego, że list od Urzędu Skarbowego to poważna sprawa i pod żadnym pozorem nie powinniśmy go ignorować, niezależnie od jego zawartości. Zanim jednak zostanie on do nas wysłany wszystkie informacje na nasz temat zostają poddane dokładnej analizie. Dotyczy to nie tylko danych, które posiada skarbówka, składanych przez nas PIT-ów, ale też informacji od innych organów. Może to być zarówno prokuratura, sądy, komornicy, jak i notariusze. 

To jednak nie wszystkie źródła informacji z jakich może korzystać Urząd Skarbowy. Podatnicy są sprawdzani również na Facebooku, Instagramie oraz platformach handlowych. Wszelkie ogłoszenia lub posty, które zamieścimy w sieci, mogą pomóc w ustaleniu czy nie płacimy podatków, zaniżamy ich wysokość lub czy prowadzimy działalność gospodarczą bez rejestracji.

To właśnie ten ostatni aspekt najbardziej interesuje nasza Skarbówkę. Za działalność gospodarczą uznaje się zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu w sposób ciągły. Dobrym przykładem jest regularne wykonywanie danej usługi, jak sprzątanie mieszkania, udzielanie korepetycji, sprzedawanie produktów itp. Jeżeli nie zostanie zachowana zasada ciągłości, nasze działanie nie będą już podchodzić pod działalność gospodarczą. Taką sytuacją jest chociażby sprzedaż prywatnego majątku mogą być to meble, dom, ubrania, które sprzedajemy po trzech miesiącach, roku lub nawet po 7 latach od nabycia. Jest to działanie nieregularne więc nie podchodzi pod definicję działalności gospodarczej.

Co może oznaczać dla nas list ze Skarbówki?

dodatek na rok 2023/2024 polacy w uk
Freepik

Na pewno otrzymanie listu z Urzędu Skarbowego może wywołać u nas dużo różnych emocji. Mimo że jego treść nie musi oznaczać dla nas nic dobrego, musimy pamiętać o czymś bardzo, ale to bardzo ważnym. Mianowicie chodzi o to, aby pod żadnym pozorem nie ignorować takiego listu. Inaczej spotka nas nawet gorszy los. Brak reakcji z naszej strony będzie równoznaczny z rozpoczęciem kontroli podatkowej. Jeżeli zostanie wykryte, że rzeczywiście prowadzimy niezarejestrowaną działalność gospodarczą, przyjdzie nam zapłacić poważne kary oraz odsetki. W przypadku zakończenia kontroli dotyczącej VAT-u, odsetki, które będziemy musieli zapłacić wynoszą zamiast 100 proc. wynoszą już 150 proc.

Przeczytaj również