PILNE: Nowy zakaz dla seniorów wszedł już w życie! Emeryci, którzy się do niego nie dostosują stracą duże pieniądze!

Polacy pobierający emerytury oraz renty powinni niezwłocznie zapoznać się z nowym zakazem. Zmianą dotyczą konkretnej grupy osób, która jeśli się nie dostosuje, straci spore pieniądze. W jaki sposób tego uniknąć? Na co powinni uważać seniorzy? Jak dużo środków można stracić? Odpowiedzi na te pytanie poznacie już za chwilę…

pieniądze emerytura renta
Podaj dalej

Nowy zakaz dla seniorów wszedł już w życie! 

seniorzy leki
Freepik

Emeryci w całym kraju niezwłocznie muszą zapoznać się z nowym przepisem. W przeciwnym razie nawet nieświadomie mogą popełnić wykroczenia, które ZUS na pewno nie przeoczy, a wręcz przeciwnie wyciągnie z nich konsekwencje. Te jak się okazują są całkiem spore, gdyż niedoinformowani seniorzy stracą przy tym spore pieniądze. Już za chwilę dowiecie się na, co trzeba uważać. Zainteresowani? 

Zakaz, bądź jak kto woli ograniczenie dotyczy osób, które chciałyby sobie dorobić do emerytury lub renty. Co ciekawe, problem dotyczy jedynie obywateli niebędących jeszcze w wieku emerytalnym. ZUS regularnie co kwartał udostępnia nowe stawki, z którymi seniorzy powinni się bezwzględnie zaznajomić. Tym samym otrzymują zakaz przekraczania progu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Na podstawie nowych limitów ogłoszonych przez Gertrude Uścińską wiemy, iż kwota ta wynosi 4904,10 złotych.

Co się stanie, jeżeli przekroczymy próg? 

seniorzy swiadczenia 2024
Freepik

Jak pewnie się już domyślacie, w przypadku przekroczenia 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia świadczenie nie jest nam odbierane. Jeżeli mieścimy się w przedziale od 70 proc. do 130 proc., wypłaty są proporcjonalnie zmniejszane o kwotę przekroczenia limitów przychodów. Oznacza to, że po przekroczeniu progu 7005,76 złotych, dopiero wtedy stracimy nasze pieniądze. W takim przypadku niestety nie ma innego wyjścia jak zawieszenie wypłat, przynajmniej na okres, w którym przekraczamy ten limit. Jeżeli ponownie zmieścilibyśmy się w przedziale lub nasz przychód spadłby do 70 proc. pieniądze znów byłyby nam wypłacane.

 

Przeczytaj również