PILNE: Mandat za papierosy w samochodzie! Kierowcy nie są nawet świadomi tego przepisu!

Ważny przepis już obowiązuje. Niestety wielu kierowców nie wie, że narażają się na mandat za papierosy w samochodzie. To jednak nie wszystko na co powinniśmy uważać w związku  z tym przepisać? O co dokładnie w nim chodzi? Jakie kary nam grożą i istnieją jakieś odstępstwa od reguły? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, to serdecznie zapraszamy wa s do dzisiejszego artykułu!

policja mandat bezpieczna odległość
Podaj dalej

Mandat za papierosy w samochodzie!

papieros kierowca samochod

Osoby posiadające papierosy w swoim samochodzie wystawiają się na mandat i nawet nie mają o tym bladego pojęcia. Policja zgodnie z prawem może nas ukarać. Kontrowersyjny przepis obowiązuje już od jakiegoś czasu i straszy wielu kierowców. Jesteście ciekawi, o co w tym wszystkim chodzi? W takim razie zaczynajmy! 

Na tym etapie warto podkreślić, że omawiany zakaz nie dotyczy jedynie palenia tytoń, a także spożywania jedzenia w trakcie jazdy. Przepisy mówią jasno, że zasada obejmuje jedynie tych, którzy w ramach usługi przewożą inne osoby. Dla przykładu mogą być to chociażby taksówkarze lub kierowcy autobusów. 

Osobami nieobjętymi prawem są ci, którzy jadą prywatnym pojazdem osobowym z przyjaciółmi lub rodziną. Do tego grona należą także kierowcy ciężarówki przewożący jakiegoś pasażera. Jak się okazuje nawet osoby objęte zakazem mogą bez problemu zapalić i zjeść pod warunkiem, że w trakcie wykonywania tych czynności nie świadczą żadnych usług. Mówiąc najprościej: dotyczy to tych jadących samotnie. 

Jakie kary grożą kierowcom za palenie? 

Palenie e-papierosa w samochodzie

Wraz ze złamaniem przepisu Polacy narażają się na powiedzmy sobie szczerze symboliczną karę. Palenie tytoniu, a także spożywanie jedzenia w trakcie jazdy karane jest mandatem w wysokości 50 złotych. Co więcej, nie możemy za swój “występek” otrzymać punktów karnych. Jeżeli z jakiegoś powodu sprawa trafi do sądu, w takim wypadku na kierowcę może zostać nałożony obowiązek zapłacenia 3000 złotych. Biorąc pod uwagę inne wykroczenia i kwoty jakie mogą osiągnąć, to ta nie wydaje się wcale taka wysoka. 

 

Przeczytaj również