PILNE: Kierowcy koniecznie muszą złożyć ten wniosek! W przeciwnym wypadku zostaną bez uprawnień!

Ta konkretna grupa kierowców koniecznie musi złożyć ten wniosek! W przeciwnym wypadku zostaną bez uprawnień, a nawet będą musieli zapłacić kary! W dzisiejszym artykule opowiemy wam, którzy konkretnie Polacy powinni mieć się na baczności. Zainteresowani? W takim razie zaczynajmy!

wniosek o dodatek uk
Podaj dalej

Ważne zmiany dla kierowców! 

mandaty kierowcow z tel
Freepik

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o ważnych zmianach, które wpłynęły na sytuację wielu kierowców. Wraz z nimi wiąże się pewien obowiązek bez którego Polacy zostaną bez uprawnień. Jeśli jesteście ciekawi, o co w tym wszystkim chodzi, to serdecznie zachęcamy was do zapoznania się z treścią tego tekstu. 

Wszystko kręci się wokół opłaty ewidencyjnej, która została zniesiona 1 lipca 2023 roku. Dla tych, którzy nie wiedzą była ona obecna z nami przez dłuższy czas. Musieliśmy ją opłacić np. w trakcie rejestracji pojazdu, wydania dowodu rejestracyjnego, przeprowadzenia badania technicznego auta oraz w przypadku wydania tablic rejestracyjnych. Niestety tutaj zaczynają pojawiać się złe wieści. Omawiany wydatek wcale nie należał do najwyższych, wynosił jedynie 50 groszy i był raczej czymś w rodzaju formalności. Niestety zniesienie jej wiąże się z pewnymi komplikacjami. Kierowcy muszą obowiązkowo wypełnić wniosek, jeśli nie chcą pozostać bez prawa jazdy. O czym dokładnie mowa? 

O czym powinni wiedzieć kierowcy w związku ze zniesieniem opłaty ewidencyjnej?

unia europejska zakaz samochód samochody
Freepik

Opłata ewidencyjna pojawiała się gdy otrzymywaliśmy nasze uprawnienia po raz pierwszy lub kiedy odbieraliśmy nasze prawo jazdy po tym, jak je zatrzymano. Jeżeli nie uiściliśmy opłaty sądy oraz policja uznałyby nas za osobę bez uprawnieiń, co wiążę się z poważnymi konsekwencjami. Od 1 lipca nie musimy już jednak wnosić opłaty ewidencyjnej, lecz pewne rzeczy wciąż się nie zmieniły.

Od 2020 roku jako kierowcy nie mamy obowiązku wożenia ze sobą fizycznego dokumentu prawa jazdy. Ponadto nie jest on nam odbierany przez funkcjonariuszy w przypadku zatrzymania uprawnień na trzy miesiące. Aktualnie wystarczy, że policjant wykona wpis do Centralnej Ewidencji Kierowców i sprawa jest załatwiona. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy chcemy odzyskać nasze uprawnienia? Mimo że opłata nie jest już wymagana, to nasze prawo jazdy nie wraca do nas automatycznie po minięciu terminu jego zawieszenia. Wciąż konieczne do tego jest wysłanie wniosku o zwrot zatrzymanych dokumentów. Możemy zarówno pójść do urzędu i na miejscu wypełnić wniosek lub wysłać go pocztą. NIestety nie ma opcji załatwienia formalności drogą elektroniczną.

Przeczytaj również