PILNE: Kierowco lubisz tak robić?! W takim wypadku mandat to twoje najmniejsze zmartwienie…

PILNE: Kierowco lubisz tak robić?! W takim wypadku mandat to twoje najmniejsze zmartwienie…

unia europejska samochody elektryczne spalinowe zakaz euro 7

Podaj dalej

W tym artykule opowiemy wam o “rutynie” kierowców, która może okazać się dla was zgubna. Porozmawiamy o karach, a także o innych konsekwencjach związanych z nieprzestrzeganiem konkretnego przepisu. Już teraz musicie wiedzieć, że lekceważenie prawa może wiązać się z utratą prawa jazdy, ogromnym mandatem oraz punktami karnymi. Zaciekawieni? W takim razie zobaczmy, czego nie robić podczas jazdy.

Kierowcy muszą mieć się na baczności! 

samochod sprzedaz parking
fot. freepik

Kierowcy masowo lekceważą ten przepis i ponoszą ogromne konsekwencje za swoje bezmyślne czyny. Opowiemy wam o kierowcy, który boleśnie dowiedział się o tym na własnej skórze. Pewnie wielu z was zastanawia się, o jaki przepis chodzi oraz czy możemy w jakikolwiek sposób uniknąć kary finansowej. Jak sami zaraz zobaczycie wystarczy naprawdę niewiele, żeby funkcjonariusze zostawili nas w spokoju. 

Mowa tu oczywiście o przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym. Niektórzy kierujący mają po prostu gdzieś obowiązek przestrzegania prawa nie respektując go. Jednym z takich jeżdżących okazał się kierowca renault, który został zatrzymany przez policjantów z raciborskiej drogówki. Pojazd znacznie przekroczył dozwoloną prędkość, prowadząc swój pojazd z prędkością 95 km/h. Za popełnione wykroczenie otrzymał srogą karę w wysokości 1000 zł oraz na jego konto trafiło także 11 punktów karnych. 

To jednak nie wszystko, bo po sprawdzeniu policyjnej bazy danych okazało się, że zatrzymany mężczyzna przekroczył limit punktów karnych. W związku z tym funkcjonariusze odebrali 34-latkowi jego uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Takie są niestety skutki łamania przepisów ruchu drogowego.

Jakie kary mogą otrzymać kierowcy za przekroczenie dozwolonej prędkości?! 

  • do 10 km/h – mandat 50 zł oraz 1 punkt karny 
  • o 11-15 km/h – mandat 100 zł oraz 2 punkty karne 
  • o 16-20 km/h – mandat 200 zł oraz 3 punkty karne 
  • o 21-25 km/h – mandat 300 zł oraz 5 punktów karnych 
  • o 26-30 km/h – mandat 400 zł oraz 7 punktów karnych 
  • o 31-40 km/h – mandat 800 zł oraz 9 punktów karnych 
  • o 41-50 km/h – mandat 1000 zł oraz 11 punktów karnych 
  • o 51-60 km/h – mandat 1500 zł oraz 13 punktów karnych 
  • o 61-70 km/h – mandat 2000 zł oraz 14 punktów karnych 
  • powyżej 70 km/h – mandat 2500 zł oraz 15 punktów karnych

Czy, aby na pewno warto?

Przekraczanie prędkości to szybka i prosta droga do tragedii. Faktem jest, że zdecydowana większość wypadków spowodowana jest nie stosowaniem się kierowców do limitów prędkości. Zginąć może sam kierowca, pasażer, pieszy, rowerzysta, czy też inni uczestnicy ruchu drogowego, a cierpią przez to również bliscy poszkodowanych. Pamiętajmy o konsekwencjach swoich czynów oraz ceńmy życie zarówno swoje, jak i innych.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News