PILNE: Emeryci z nowym obowiązkiem już od 1 stycznia! Pójdziecie się na badanie albo otrzymacie zakaz prowadzenia pojazdu!

PILNE: Emeryci z nowym obowiązkiem już od 1 stycznia! Pójdziecie się na badanie albo otrzymacie zakaz prowadzenia pojazdu!

badanie badania lekarskie prawo jazdy wzrok słuch

Podaj dalej

Wielkimi krokami zbliżają się nowe dość kontrowersyjne przepisy. Część kierowców nie zgadza się z ich wprowadzeniem, ale już nic nie możemy na to poradzić. Jaka czeka nas nowa rzeczywistość i czego dotyczą nowe przepisy? Czy rzeczywiście mamy powody, aby obawiać się nadchodzących zmian?

Emeryci z nowym obowiązkiem już od 1 stycznia! 

dokumenty niezbedne dla kierowcy
Freepik

Już za lekko ponad trzy miesiące zaczną obowiązywać nowe przepisy, które dotyczyć będą seniorów. Obowiązkowe badania dla osób starszych zostaną oficjalnie wprowadzone. Za brak podejścia do nich grozi jedna z najsurowszych kar, a mianowicie utrata uprawnienia. W dzisiejszym artykule opowiemy wam kto dokładnie w tej sytuacji powinien czuć się zagrożony. Dodatkowo dowiecie się, w jaki sposób lekarze przeprowadzą kontrolę. Czy osoby starsze powinny czuć się zagrożone? Zobaczcie sami… 

Wraz z rozporządzeniem Unii Europejskiej, 1 stycznia 2024 roku zostaną wprowadzone ważne zmiany dla seniorów w całej UE. Kierowcy po 65. roku życia, którzy będą chcieli przedłużyć prawa jazdy będą musieli poddać się obowiązkowym badaniom. Wraz z wiekiem uszkodzeniu, a czasem zaniku podlegają pewne zmysły, które mogą okazać się za niezbędne za kółkiem. Unia, chcąc zadbać o dobro i bezpieczeństwo wszystkich uczestników drogowych uznała, iż takie rozwiązanie jest najlepszą opcją. 

Lekarze skupiliby się w trakcie kontroli na określeniu: 

  • Stanu wzroku 
  • Stanu słuchu
  • Sprawności psychofizycznej 

Każdy z tych aspektów byłby wystarczający do wysunięcia wniosku, czy badany kierowca wciąż nadaje się do prowadzenia samochodu. 

Egzamin może potoczyć się na dwa sposoby. Ci, którzy go nie zdadzą, utracą swoje uprawnienia na określony czas, później ponownie będą mogli do niego przystąpić. Osoby, które bez problemu sobie z nim poradzą, ponownie otrzymają prawa jazdy. W tym wszystkim istnieje jednak pewien mankament, gdyż mówi się o możliwości odmowy badania. Na razie nie wiadomo jak miałoby to działać. Być może osoba, która nie wykazałaby chęci do przystąpienia do kontroli, straciłaby swoje uprawnienia. Na oficjalne wieści w tej sprawie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. 

Co o całej inicjatywie myślą eksperci? 

unia europejska zakaz samochód samochody
Freepik

Ich zdaniem badania powinny być przeprowadzane regularnie, najlepiej co dwa lata. Wierzą, że taki przepis pozwoli im bacznie monitorować stan Polaków, a co za tym idzie pomóc im wykryć różne choroby we wczesnym etapie ich rozwoju. Z pewnością można stwierdzić, że zmiany, zamiast zaszkodzić, pomogą zwiększyć bezpieczeństwo seniorów oraz reszty uczestników ruchu drogowego. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News