PILNE: Dodatek węglowy jest już wypłacany! Możecie jednak ubiegać się też o inne dodatki!

PILNE: Dodatek węglowy jest już wypłacany! Możecie jednak ubiegać się też o inne dodatki!

węgiel kamienny węglokoks

Podaj dalej

Dotacja na węgiel zorganizowana przez rząd wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Ludzie chętnie składają wnioski i czekają na przydzielenie pieniędzy. Jednak nie wszystko jest tak kolorowe jak to malują.

Dotacja na węgiel pożądana przez wszystkich

wegiel brunanty twitter

Z początku zamysł polegał na przyznawaniu dotacji do jednego gospodarstwa domowego. Jednak wraz z upływającym czasem w szybkim tempie opracowano nowelizację przepisów, która została zrealizowana. Na jej podstawie okres przyjmowania wniosków został wydłużony z 30 do 60 dni oraz doprecyzowano zasady przydzielania świadczeń. Wszystko po to, aby uniknąć jakichkolwiek nadużyć. Od teraz jednorazowa pomoc przyznawana jest konkretnemu adresowi, zamiast tak jak było wcześniej –  jednej rodzinie. 

Przed ostatecznym wprowadzeniem nowelizacji ,,Międzychód.naszemiasto” sprawdzało, jakie w rzeczywistości jest zainteresowanie omawianą dotacją. Nikogo nie zaskoczył fakt, że było ono ogromne. W ciągu pierwszych kilku dni składania wniosków w gminie Międzychód przyjęto blisko 1500 wniosków dotyczących dotacji węglowych. 

Co ciekawe, w zeszłym tygodniu Gmina Międzychód otrzymała aż 3 miliony złotych dla rodzin składających wnioski. 

,,Rozpoczęliśmy już przelewanie środków mieszkańcom. Dotychczas przelaliśmy około 1,5 miliona złotych” – mówił burmistrz Krzysztof Wolny, cytowany przez miedzychod.naszemiasto.pl. 

Łącznie złożono już 4000 wniosków na dopłaty do węgla. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że dodatek sam w sobie jest jakimś tam wsparciem, jednak nie rozwiązuje on wszystkich problemów. Największa wada daje o sobie znać w prywatnych punktach sprzedaży surowca. Problem polega na tym, że węgla albo brakuje, albo kosztuje on zdecydowanie więcej za tonę niż wynosi dopłata. 

Rząd wspiera także inne źródła ogrzewania

Rząd po wysłuchaniu próśb obywateli, którzy mimo wszystko nie korzystają z węgla, aby ogrzać swoje mieszkania oraz domostwa, przygotował następny dodatek, który obejmuje inne źródła ogrzewania. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News