Od marca 2023 wzrost emerytur! Ile otrzymają Polacy?!

Od marca 2023 wzrost emerytur! Ile otrzymają Polacy?!

kierowca kierowco brak oc kara opłata płaca minimalna 2023

Podaj dalej

Od marca 2023 roku będziemy świadkami wzrostu emerytur. Choć dla wielu z nas może wydawać się to niemożliwe to dzieje się to naprawdę. Z tego artykułu dowiecie się ile mniej więcej otrzymają emeryci i renciści!

Wzrost emerytur dla Polaków! 

maluch fiat 126p kupić sprzedać sprzedaż kupno samochód cena kwota
Pixabay

Ostatnio w naszym kraju sytuacja dotycząca emerytów jest dość trudna. Wiele osób z tej grupy wiekowej zmaga się z niskimi emeryturami, które wcale nie pomagają im w codziennym życiu. W ostatnim czasie rząd wprowadzał pewne zmiany w systemie emerytalnym jednak spora część osób uważa, że nie jest to wystarczające. Dzisiaj przychodzimy do was z bardzo dobrymi wiadomościami, gdyż na początku przyszłego roku będziemy świadkami znaczących zmian dla tej grupy społecznej. O co dokładnie chodzi? 

Mamy już pewność, że rząd w 2023 roku wprowadzi waloryzacje emerytur dla Polaków! Ciekawi was, o jakich dokładnie liczbach mowa? Cóż, niestety na razie nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, do jakiego poziomu dojdzie wskaźnik inflacji. Wiemy natomiast, że minimalna podwyżka wyniesie dla emerytów 250 zł. brutto. Jest to stawka przeznaczona dla seniorów z najniższą emeryturą. Ci posiadający większe świadczenie mogą liczyć nawet na podwyżki wynoszące ponad 600 zł! 

„Wdrażamy nowe filary polityki senioralnej rządu” – podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez gs24.pl. ,,W 2023 r. będzie także absolutnie rekordowa waloryzacja. Na wsparcie emerytów, czyli na waloryzację, trzynastkę i czternastkę, przeznaczymy w sumie 70 mld zł’’ – dodał w rozmowie z Super Expressem.

W listopadzie została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy  o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto zaplanowano już w ustawie budżetowej na 2023 rok pieniądze na waloryzację emerytur, która wejdzie już 1 marca.

Jakich podwyżek możemy się spodziewać?

maluch fiat 126p kupić sprzedać sprzedaż kupno samochód cena kwota
Pixabay

Zgodnie z nowelizacją w 2023 roku mają wzrosnąć renty oraz emerytury o wskaźnik waloryzacji, który ma wynieść 113,8 proc. Polacy mają też już zagwarantowaną minimalną podwyżkę w wysokości 250 zł. Co ciekawe, dla emerytów pobierających częściowe świadczenie kwota waloryzacji wyniesie przynajmniej 125 zł. 

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zostanie podwyższona do 1191,30 zł. Nieco wyższa będzie też najniższa emerytura, która osiągnie poziom 1588,44 zł. Tak samo będzie w przypadku renty socjalnej, rodzinnej i z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 

W zależności od wysokości inflacji wskaźnik waloryzacji może jeszcze wzrosnąć. Na razie pewne jest to, że nie zostanie on obniżony, a podane przez nas liczby to minimum, jakiego możemy się spodziewać w przyszłym roku.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News