Od 3 lutego musisz o tym pamiętać! Nieprzestrzeganie tych przepisów będzie surowo karane

Od 3 lutego musisz o tym pamiętać! Nieprzestrzeganie tych przepisów będzie surowo karane

kierowcy samochod zima

Podaj dalej

Od dzisiaj kierowcy muszą przypomnieć sobie kilka przepisów. W innym wypadku policja szybko się nimi zainteresuje, a następnie ukaże wysokim mandatem. W tym artykule opowiemy wam, na co zwrócić szczególną uwagę oraz o jakich kwotach mowa. Jeśli ten temat was ciekawi zapraszamy do przeczytania tekstu!

Od 3 lutego musisz o tym pamiętać! 

Od 3 lutego kierowcy muszą mieć się na baczności! Wielu z was może o tym nie wiedzieć, ale tego dnia powrócą do nas przepisy, których policja bacznie będzie strzec. Jeśli zapomnicie lub je zlekceważycie będziecie musieli liczyć się ze sporymi konsekwencjami. W tym artykule dowiecie się, na co zwracać szczególną uwagę oraz w jaki sposób łatwo uniknąć kłopotów. 

Wiele wskazuje na to, że właśnie dzisiaj na polskich drogach kierowcy dostrzegą spore opady śniegu. Co więcej, prognoza na następnie dni również nie wydaje się optymistyczna. W takim wypadku kierujący w naszym kraju muszą przypomnieć sobie o kilku przepisach, o których zaraz wam opowiemy. Jednak już teraz możemy was zapewnić, że zbagatelizowanie prawa będzie opłakane w skutkach. Co ciekawe, nie tylko przez wzgląd na wysoką karę, ale także i bezpieczeństwo kierujących. 

Pogoda podczas zimowych miesięcy nie jest dla kierowców zbyt łaskawa, a przepisy w kwestii dostosowania się do warunków jazdy potrafią być równie surowe. Jeden mały szczegół może kosztować nas naprawdę wiele,  jednym z takich szczegółów jest zmiana świateł dziennych na światła mijania, gdy pada deszcz, śnieg lub jest mgła. Zapomnienie o tym, to prosta droga do mandatu w wysokości 100 zł oraz 2 punktów karnych, które lądują na naszym koncie.

Jadąc autem w zimowych warunkach pogodowych musimy uważać również na tylne światła przeciwmgłowe. Możemy z nich korzystać tylko i wyłącznie, kiedy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów. Oczywiście nie mogą być one włączone przez cały dzień, bo jak tylko pogoda się poprawi należy je wyłączyć. Za niedostosowanie świateł do warunków na drodze grozi nam mandat o wartości 100 zł oraz 2 punkty karne.

Zapomnisz o tym? Kara to nawet 3000 zł! 

kierowcy mandat zima policja
fot. lubuska.policja.gov.pl

Przed wyruszeniem z parkingu musimy jednak zadbać o dokładne odśnieżenie samochodu. Śnieg powinien zniknąć z dachu pojazdy, maski, bagażnika, świateł, tablic rejestracyjnych oraz szyb. Przy szybach konieczne jest to, aby zapewniały nam dobrą widoczność. Oznacza to, że w przypadku, gdy jest na nich lód, musimy go zeskrobać. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się dla kierowców z konsekwencjami. Jeśli zatrzyma nas z tego powodu policja możemy dostać minimalnie mandat w wysokości 20 zł lub maksymalnie nawet 3 000 zł mandatu! Jedynym pocieszeniem tutaj jest to, że nie otrzymamy za to żadnych punktów karnych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News