Od 1 stycznia zacznie obowiązywać rygorystyczna opłata dla kierowców! W najlepszym wypadku zapłacimy aż 1700 złotych…

Od 1 stycznia zacznie obowiązywać rygorystyczna opłata dla kierowców! W najlepszym wypadku zapłacimy aż 1700 złotych…

policja mandat przegląd

Podaj dalej

Wraz z początkiem nowego roku kierujący w całym kraju będą musieli mieć się na baczności. Rygorystyczna opłata wejdzie w życie za sprawą wzrostu płacy minimalnej. Kierowcy będą musieli przygotować się na zapłatę rzędu kilkunastu set złotych. Czy w jakikolwiek sposób można tego uniknąć? Zobaczcie sami…

Rygorystyczna opłata dla kierowców. O co chodzi? 

mandat zatrzymanie postój
Freepik

Kierowcy w całej Polsce muszą przygotować swoje portfele na wysoką opłatę, która zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. W najlepszym wypadku tysiącom z was przyjdzie zapłacić 1700 zł. Ostateczna kwota może być jednak o wiele wyższa, o czym dowiecie się już za chwilę. 

1 stycznia 2024 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do kwoty 4242 zł. Z powodu wysokiego wskaźnika inflacji, w przyszłym roku również będzie druga podwyżka w 1 lipca 2024 roku. Płaca minimalna będzie wtedy nosić równo 4300 zł. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia zmienią się również kary za przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu, którym jest OC. W przyszłym roku wysokość kar ma być rekordowa. Jakie więc mają być nowe stawki?

 Za brak OC przez maksymalnie trzy dni aktualnie zapłacimy 1440 zł, od 1 stycznia będzie to już 1700 zł. W przypadku przerwy od 4 do 14 dni zamiast 3600 zł, będziemy musieli wydać 4240 zł. Za to przerwa powyżej dwóch tygodni, za którą grozi 7200 zł kary, będzie nas kosztować aż 8480 zł.

Problem jest poważniejszy niż może się wydawać

ekstra koszty dla kierowcy
Freepik

Mimo że wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego sprawy, ale brak ciągłości polisy OC wcale nie jest takie rzadkie wśród kierowców. W zeszłym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zidentyfikował aż 326 900 przypadków przerwy w OC. UFG odpowiedzialne jest między innymi za wykrywanie braku OC oraz za wypłacanie odszkodowań za uszkodzenia, które spowodowali nieznani lub nieubezpieczeni sprawcy. 

Dlaczego jednak dochodzi do takich sytuacji? Według UFG brak OC najczęściej spowodowany jest niewiedzą właściciela pojazdu. Musimy pamiętać niestety o wielu rzeczach. Sam zakup używanego samochodu nie przedłuża jego polisy, lecz trzeba samemu zadbać o to po wygaśnięciu poprzedniego ubezpieczenia. Ponadto pod obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia podlegają niemal wszystkie pojazdy, także te nieużywane. Ważne jest też to, aby pilnować spłaty wszystkich rat, kiedy decydujemy się na płatność za OC w ratach. Brak, chociażby jednej z nich skutkuje nieprzedłużeniem naszej polisy na kolejny rok. Niedopatrzenia mogą również pojawić tutaj, co nie kończy się dobrze dla portfeli kierowców.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News