Od 1 stycznia ważne zmiany dla emerytów! To prawie jak nowe świadczenie

Od 1 stycznia ważne zmiany dla emerytów! To prawie jak nowe świadczenie

Od 1 stycznia ważne zmiany dla emerytów! To prawie jak nowe świadczenie

Podaj dalej

Obecnie w Polsce mamy aż ponad 7 milionów emerytów i z każdym rokiem ich liczba wzrasta. Tak dużej grupie obywateli państwo musi zapewnić godne warunki życia, poprzez wypłacanie emerytur. Tylko czy wypłata emerytalna jest wystarczająco wysoka? Zdania na ten temat na pewno są podzielone, jednak w dzisiejszym artykule opowiemy o ważnych zmianach, które zmienią życia emerytów na lepsze!

Ważne zmiany dla seniorów

bmw wypadek wypadki młodzi kierowcy seniorzy policja

Ostatnio w naszym kraju sytuacja dotycząca emerytów jest dość trudna. Wiele osób z tej grupy wiekowej zmaga się z niskimi emeryturami, które wcale nie pomagają im w codziennym życiu. W ostatnim czasie rząd wprowadzał pewne zmiany w systemie emerytalnym jednak spora część osób uważa, że nie jest to wystarczające. Dzisiaj przychodzimy do was z bardzo dobrymi wiadomościami, gdyż na początku przyszłego roku będziemy świadkami znaczących zmian dla tej grupy społecznej. Zaciekawieni? 

1 stycznia to ważna data dla wszystkich seniorów w naszym kraju. Na samym początku 2023 roku emeryci będą mieli do swojej dyspozycji elektroniczną wersję legitymacji emeryta oraz rencisty, która wydawana jest przez ZUS. Już teraz warto podkreślić, że dokument przez nas omawiamy daje seniorom wiele zniżek. Co więcej, elektroniczna legitymacja pozwoli im na ich wykorzystywanie za sprawą telefonów wyposażonych w aplikację mObywatel. 

Co tak naprawdę się zmieniło? Cóż jak na razie legitymacji emeryta i rencisty jest wydawana tylko i wyłącznie w formie fizycznej. Co ciekawe, dotychczasowe dokumenty, które posiada emeryt zachowają swoją ważność. Wersja elektroniczna dokumentu będzie dostępna na wniosek jedynie zainteresowanych. Więc jeśli przez chwilę baliście się, że mówimy tu o jakimś przymusie to nie musicie się przejmować! 

Skupmy się teraz na tym, jakie tak naprawdę ulgi daje legitymacja emeryta i rencisty. Po pierwsze jest to zwolnienie z części opłat za rehabilitację, czy też wysokie zniżki na przejazdy komunikacją miejską oraz koleją. Dodatkowo osoby posiadające ten dokument zwolnione są z abonamentu RTV. Żeby tego było mało, seniorzy są również wspierani w kwestii zakupu leków. Gdy cena przepisanych lekarstw przez lekarza wyniesie powyżej 100 zł emeryci mogą liczyć na odliczenie podatku od głównej ceny. 

To nie jedyna zmiana dla seniorów! 

senior za kierownicą samochód pod prąd
fot. pixabay

Jak się okazuje to nie jedyna zmiana dla emerytów i rencistów! Od jakiegoś czasu mówimy się o podwyższeniu świadczeń dla tej konkretnej grupy. W marcu przyszłego roku seniorzy otrzymają waloryzację świadczeń. Patrząc na obecną wysokość inflacji będziemy świadkami rekordowej podwyżki dla seniorów, który wyniesie minimum 500 zł na miesiąc! Ostateczne zdanie na ten temat poznamy w lutym. A wy co sądzicie o tych zmianach? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach! 

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News