Od 1 stycznia będziemy świadkami bardzo istotnej zmiany dla Polaków! Od przyszłego roku rząd wprowadzi nową formę opłat dla obywateli. W dzisiejszym artykule dowiecie się, czy mamy się czego bać i jak wpłynie to na nasze życia.
Ważna zmiana dla Polaków…

Obywatele naszego kraju już od dłuższego czasu zmagają się z dużymi opłatami. Na samą myśl o jakiś zmianach na ten temat w głowie pojawiają się jedynie czarne myśli. Już wiemy, że od 1 stycznia pojawi się nowa forma opłat, która dotyczyć będzie Polaków. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął rząd. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czy naprawdę jest się czego bać i jak wprowadzona zmiana zmieni nasze życia!
Okazuje się, że wspomniana zmiana dotyczy aplikacji mObywatel, w której będziemy mogli od nowego roku wnosić opłaty urzędowe. Co ciekawe, rząd zdecydował się na zrównanie dokumentów elektronicznych w aplikacji z tymi, które posiadamy fizycznie. Więcej o całej sprawie opowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
,,Wielu Polaków korzysta już z możliwości realizacji usług publicznych za pomocą internetu, aplikacji mobilnych. Wiele ostatnio zmieniło się w tym obszarze, ale to co przed nami, to będzie naprawdę prawdziwa rewolucja cyfrowa, państwo w komórce, w aplikacjach mobilnych” – ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, cytowany przez money.pl.
Müller następnie powiedział, że projekt wyszedł dopiero spod ręki Komitetu Cyfryzacji Rady Ministrów i w najbliższym czasie prace nad nim przejmie rząd, aby ostatecznie trafić do parlamentu. Andruszkiewicz, który jest opiekunem ustawy o aplikacji mObywatel przypomina Polakom, że aplikacja działa jako cyfrowy portfel, w którym znajdują się wszystkie nasze najważniejsze dokumenty! Robi wrażenie, prawda?
Na tym etapie artykułu warto zaznaczyć to, że mObywatel jest z nami już od pięciu lat. W ramach ciekawostki musimy wspomnieć, że do tej pory pobrało go 9 mln użytkowników. To najpopularniejsza aplikacja w naszym kraju. Andruszkiewicz wspomina, że państwa znacznie bogatsze od polski nie posiadają tego typu narzędzia w tak popularnej odsłonie, jak u nas.
Przypomnienie dla emerytów i rencistów!

Przypominamy, że od 1 stycznia 2023 roku do dyspozycji seniorów będą elektroniczne wersje legitymacji emeryta oraz rencisty. Wydawany przez ZUS dokument daje seniorom mnóstwo zniżek i ulg. Dostęp do legitymacji elektronicznej zapewni aplikacja mObywatel zainstalowana na smartfonie.
Specjalny rejestr dla obywateli

Na przypadku wycieku lub kradzieży danych zostanie stworzony przez rząd specjalny rejestr. W razie potrzeby osoby poszkodowane będą mogły zastrzec swój numer PESEL za jego pomocą. Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL nikt nie będzie mógł wziąć kredytu lub pożyczki na nasze dane. Ze strony firm wprowadzenie takiego rozwiązania będzie oznaczało konieczność sprawdzenia, czy numer PESEL nie został zablokowany w rejestrze. Nie jest to jednak duży kłopot podczas zawierania umowy, a ponadto pomoże to uniknąć oszustw.
W tym momencie nasuwa się nam bardzo istotne pytanie. Jak zastrzec swój numer PESEL? Będzie to bardzo proste i każdy z nas będzie mógł to zrobić. najwygodniejszą opcją będzie skorzystanie z aplikacji mObywatel, dzięki której wszystko szybko załatwimy bez konieczności wychodzenia z domu. Dla osób, które nie posiadają aplikacji, bądź wolą tradycyjne metody, będzie możliwość pójścia do dowolnego urzędu gminy i tam załatwienie całej sprawy.