Od 1 marca nowe zasady dla emerytów! Wielu straci swoje świadczenia!

Od 1 marca nowe zasady dla emerytów! Wielu straci swoje świadczenia!

senior prawo jazdy seniorzy

Podaj dalej

Od 1 marca nowe zasady dla emerytów! Choć informacja ta może wydawać się absurdalna to niestety jest prawdziwa. Emeryci, którzy nie dostosują się do zmian stracą swoje świadczenia, a co za tym idzie ogromne pieniądze. W tym artykule wyjaśnimy wam, o co dokładnie chodzi i jakie warunki będzie trzeba spełnić. Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące tego tematu to zapraszamy!

Od 1 marca nowe zasady dla emerytów! O co chodzi? 

prawo jazdy senior seniorzy
fot. pixabay

Od 1 marca wejdą nowe zasady dla większości emerytów w Polsce! Wiele wskazuje na to, że wielu straci swoje dotychczasowe świadczenia. W tym artykule dowiecie się czego unikać oraz co tak naprawdę jest w stanie zabrać wasze pieniądze. Zaciekawieni? W takim razie zaczynajmy! 

Problem, o którym wam opowiemy dotyczy seniorów, którzy mimo posiadania świadczenia starają się jakoś dorobić. Niestety jak możecie się domyślać ZUS-owi taka postać rzeczy nie za bardzo odpowiada. Zwłaszcza wtedy kiedy seniorzy przekroczą pewien próg finansowy. W takim wypadku ZUS postanowił postawić jasne warunki osobom korzystającym z wcześniejszych emerytur. Na wstępie zaznaczamy, że bezpiecznie mogą czuć się kobiety po 60. oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat. 

Dorabianie do emerytur nie jest oczywiście czymś nielegalnym, jednak emeryci powinni być świadomi tego, że są pewne limity, których przekroczyć nie mogą. W przypadku, jeśli koniecznie chcemy dorobić (nie tracąc przy tym renty) nie możemy przekroczyć 70 proc. podstawowego miesięcznego wynagrodzenia. 

Co ciekawe, w momencie, kiedy emeryt zarobi ponad 70 proc. i nie przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia to jego świadczenie zostanie jedynie zmniejszone przez ZUS. Niestety w momencie przekroczenia progu 130 proc. wypłata emerytury zostanie całkowicie wstrzymana. Wskaźniki te zmieniają się co 3 miesiące. Punktem odniesienia ZUS-u są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia w kwartałach. 

Jakich limitów musimy pilnować?

dodatek pieniądze ciepło gaz
Pixabay

Emeryt, aby nie stracić na świadczeniu może sobie pozwolić na zarabianie 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku zgodnie z wyliczeniami limitem tym będzie kwota 4 713,50 zł. Oznacza to, że seniorzy będą mogli zarabiać dodatkowo o 177 zł więcej niż do tej pory i to bez obcięcia wypłat z ZUS-u! 

W jakich okolicznościach wasze świadczenie zostanie zmniejszone? Wystarczy, że w okresie marzec-maj bieżącego roku będziecie dorabiać w przedziale 4 713,50 zł – 8 753,60 zł! Niestety na razie nie wiemy, o ile kwoty zostaną zmniejszone. Dokładne dane mają zostać opublikowane do końca tego miesiąca. Na sam koniec musimy przestrzec tych, którzy dorobią więcej niż 8 753,60 zł – takie osoby będą musiały pożegnać się ze świadczeniem od ZUS-u. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News