Od 1 marca nowe świadczenie?! Pokaźna liczba pieniędzy trafi na wasze konta!

Od 1 marca nowe świadczenie?! Pokaźna liczba pieniędzy trafi na wasze konta!

Od 1 marca nowe świadczenie?! Pokaźna liczba pieniędzy trafi na wasze konta!

Podaj dalej

Wraz z początkiem miesiąca istniejące już świadczenie zostanie znacznie podwyższone! W tym artykule wyjaśnimy wam, o jakiej kwocie mowa oraz kto może ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Po przeczytaniu tego tekstu zrozumiecie, że gra warta jest świeczki, gdyż nie mówimy tu o małym dofinansowaniu. Trzeba więc odpowiedzieć na pytanie: Z czym dokładnie mamy do czynienia?

Od 1 marca nowe świadczenie! Kto skorzysta z atrakcyjnego dodatku?! 

pieniądze na dopłaty
Pixabay

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o świadczeniu, które przysługuje pewnej grupie Polaków. Co więcej, wiemy już, że na początku przyszłego miesiąca bazowa kwota dodatku zostanie znacznie podwyższona. To fantastyczna wiadomość biorąc pod uwagę aktualną sytuację w naszym kraju. Wszystko drożeje więc nawet najmniejsze dofinansowanie może okazać się przydatne. Niestety tak jak wspomnieliśmy na początku świadczenie skierowane jest jedynie do konkretnej grupy obywateli. W takim razie czas odpowiedzieć na długo wyczekiwane przez was pytanie. Dla kogo stworzony jest ten atrakcyjny dodatek?! 

Mowa tu o świadczeniu honorowym, a co za tym idzie jedynie osoby, które skończyły 100 lat mogą liczyć na tego typu dofinansowanie. Na tę chwilę kwota, jaką można otrzymać wynosi w przybliżeniu 4944,79 zł. Jak jednak wspominaliśmy na samym początku artykułu wraz z początkiem przyszłego miesiąca kwota ta zostanie podwyższona do aż 5540,25 zł brutto! O całej sytuacji poinformował “Fakt”. Trzeba przyznać, że kwota ta robi ogromne wrażenie i z pewnością pomoże niejednej osobie w potrzebie. Czy w całym tym świadczeniu jest jakiś haczyk?! 

Zaskakujące może być to, że jedynym warunkiem, aby dostać świadczenie honorowe, jest ukończenie 100 lat, nie trzeba nawet składać żadnego wniosku. Do ZUS-u z wnioskiem zgłosić się muszą jedynie osoby nieposiadające ani renty, ani emerytury. Ponadto nie ma konieczności robienia tego samemu, bo można skorzystać z pomocy pełnomocnika. Co ciekawe, aktualnie w naszym kraju ze świadczenia honorowego korzysta około 2700 osób. 

Nie każdy senior otrzyma tyle samo?!

pieniądze dodatek
Pixabay

Pomimo sporej wartość, świadczenie honorowe ma jednak pewien znaczący mankament. Mianowicie nie jest ono równe. Dodatek wzrasta podobnie jak emerytura, lecz tylko dla nowych stulatków. Oznacza to, że świadczenie ciągle jest równe dokładnie tyle i wynosiło w roku jego przyznania. W związku z tym tegoroczni stulatkowie otrzymają więcej niż osoby, które ukończyły 100 lat w zeszłym roku. Trudno nie nazwać tego niesprawiedliwością. Czy da się jednak coś z tym zrobić?

Z przykrością musimy odpowiedzieć, że niewiele. Podstawowym problemem jest brak jakiejkolwiek podstawy prawnej, która odpowiadałaby za regulowanie wypłaty takich świadczeń oraz ich waloryzacji. Prawnicy sejmowi przedstawili propozycję waloryzacji świadczenia honorowego, lecz niestety resort rodziny ją odrzucił. W najbliższym czasie nie mamy co spodziewać się zmian w tej kwestii.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News