Od 1 marca koniec egzaminu na prawo jazdy?! WORD nie pozostawia złudzeń...

Od 1 marca koniec egzaminu na prawo jazdy?! WORD nie pozostawia złudzeń...

Od 1 marca koniec egzaminu na prawo jazdy?! WORD nie pozostawia złudzeń…

Podaj dalej

Koniec egzaminu na prawo jazdy jest już bliski?! WORD będąc pod presją zdenerwowanych internautów postanowił na chwilę zaprzestać swoich działań. Kursanci popadają w dużą panikę i obawiają się, że nie przyjdzie im przystąpić do egzaminu państwowego. Czy naprawdę mają się czego bać? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Zapraszamy!

Koniec egzaminu na prawo jazdy?! 

bezterminowe prawo jazdy

Pierwsze wzmianki o końcu egzaminu na prawo jazdy pojawiły się na początku stycznia. Reakcja internautów była jednak bezlitosna, co sprawiło, że WORD musiał podjąć pewne kroki. W tym artykule dowiecie się jak tak naprawdę wygląda sytuacja z egzaminem oraz czy kursanci mają się czego bać. 

Na tym etapie musimy podkreślić, że nie mowa tu o faktycznym końcu egzaminu na prawo jazdy. Obecnie tego typu sytuacja nas nie czeka i najprawdopodobniej przez długi czas nie będzie o tym choćby jednej wzmianki. W każdym razie całe zamieszanie wokół WORD-a dotyczy konkretnego miasta, a mianowicie Żagania. To właśnie tam pojawiły się plany zawieszenia praktycznych egzaminów na prawo jazdy. Początkowo mówiło się o 1 lutym bieżącego roku. Data ta jednak szybko uległa zmianie pod naporem zdenerwowanych internautów. Co ciekawe, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego dopuścił się skandalicznego ruchu, informując jedynie lokalne szkoły jazdy. Jak podaje gazetalubuska.pl niczego nieświadome Starostwo Powiatowe dowiedziało się o tym przypadkiem, od swoich klientów, którzy musieli załatwić pewne formalności w wydziale komunikacji. 

Nie same finanse wpłynęły tutaj na decyzję podjętą przez WORD, miały jeszcze w tym swój udział przepisy egzaminów. W Żaganiu problem polega na tym, że plac manewrowy jest w zupełnie innym miejscu, a mianowicie w Tomaszowie. Oznacza to, że kursant jeszcze bez prawa jazdy, wyjeżdżając z placu manewrowego musiałby przejechać przez teren niezabudowany, aby dotrzeć do miasta. To jak pewnie wiecie jest niedozwolone. Podczas egzaminu praktycznego egzaminator nie może ot, tak przejechać za kursanta pewnego odcinka trasy, bo to oznaczałoby jego dyskwalifikację! Jak sami widzicie sytuacja jest wręcz absurdalna.

Nie powinien być to jednak definitywny koniec egzaminów na prawo jazdy w Żaganiu. Zgodnie z decyzją WORD-u egzamin praktyczny na kategorię B przedłużono do końca lutego 2023 roku. Rozmowy w sprawie rozwiązania problemu z brakiem odpowiedniego placu manewrowego trwają i przedstawiane są równe propozycje. Miejmy nadzieję, że WORD powie którejś z nich “tak” i cały kryzys zostanie zażegnany.

Przypominamy o podwyżkach egzaminu na prawo jazdy! 

koronawirus egzamin na prawo jazdy

Zgodnie z założeniami projektu partii rządzącej za cały egzamin na prawo jazdy kategorii B, będzie trzeba zapłacić łącznie 250 zł. Część teoretyczna ma kosztować 50 zł, a część praktyczna 200 zł, czyli cztery razy więcej. W polskich miastach coraz częściej da się zaobserwować spadek zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Tyczy się to zarówno teorii, jak i praktyki. Jest to jeden z ważniejszych argumentów, dla których zmiany mają zostać wprowadzone. Na cały temat wypowiedział się dyrektor WORD w Toruniu, cytowany przez pomorksa.pl: 

 ,,Zdawalność egzaminów, zwłaszcza teoretycznych, spada. Przy czym jest to tendencja ogólnopolska. Moim zdaniem tak się dzieje, ze względu na niską cenę egzaminów – to zaledwie 30 złotych za każde podejście. A zatem wielu kursantów podchodzących do testu na zasadzie „chybił – trafił”. Jak się uda to oczywiście dobrze, a jak nie nie to zawsze można spróbować ponownie”

Wiemy już, że wiele województw pracuje nad tym, aby oficjalnie wprowadzić wspomniane podwyżki. Koniecznie dajcie nam znać co o tym wszystkim myślicie! 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News