Od 1 lutego kierowcy mają nowy obowiązek! Wielu z nich nieświadomie łamie prawo!

Od 1 lutego kierowcy mają nowy obowiązek! Wielu z nich nieświadomie łamie prawo!

kierowca kierowco brak oc kara opłata płaca minimalna 2023

Podaj dalej

Od 1 lutego kierowcy mają nowy obowiązek. Jeśli nie wiesz, o co chodzi to zalecamy, abyś zajrzał do treści tego artykułu. W przeciwnym razie podczas jazdy policja może poddać cię kontroli, żeby następnie wystawić ci wysoki mandat. W tym tekście opowiemy ci, na co powinieneś zwracać szczególną uwagę oraz o jakiej karze dokładnie mowa.

Od 1 lutego kierowcy mają nowy obowiązek! Jego nieznajomość wiąże się z mandatem

jak przygotować samochód

Od 1 lutego kierowcy mają nowy obowiązek i wielu z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy! Jego nieprzestrzeganie wiąże się z karami, które mogą uprzykrzyć wam życie podczas wyjazdu. W tym artykule opowiemy wam, na co policja zwraca szczególną uwagę oraz o jakich karach finansowych mowa. Warto zapoznać się z tym nowym przepisem zwłaszcza, jeśli nie chcecie znacznie uszczuplić swoich portfeli. O co więc chodzi? 

Tak jak wspominaliśmy na samym początku od 1 lutego 2023 kierowcy mają nowy obowiązek. Dotyczy on kierujących poruszających się samochodami w Niemczech, którzy w swoich apteczkach nie posiadają minimum dwóch maseczek. 

Okazuje się, że nowy obowiązek nie dotyczy tylko jednej grupy kierowców. Przepisy obowiązują również  kierujących, którzy poruszają się: autobusami, samochodami ciężarowymi i osobowymi. 

Jaki mandat możemy dostać za brak maseczek?! 

mandat albo obowiazkowe wyposazenie samochodu
Pixabay

W trakcie przeprowadzania kontroli funkcjonariusze regularnie będą korzystali z nowego przepisu i w przypadku wykrycia nieścisłości wlepią nam mandat. W przypadku kiedy kierowca nie będzie mieć w apteczce maseczek zostanie ukarany grzywną w wysokości 10 euro. Jak sami więc widzicie kara nie jest zbyt poważna i pewnie wielu z nas uzna ją za bardzo niską. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas poruszania się autem po niemieckich drogach będziecie musieli na ten przepis uważać. W końcu nie respektowanie przepisów praktycznie w każdym wypadku kończy się dla kierującego tragicznie. 

Dodatkowo przypominamy wam, że w naszym kraju posiadanie apteczki w aucie wcale nie jest obowiązkowe. W związku z tym na terenie Polski możemy czuć się bezpiecznie. Jednak w innych krajach nie obowiązują takie same przepisy jak u nas, więc przed wyjazdem za granice zalecamy zapoznać się z tamtejszymi przepisami. W przeciwnym razie podczas kontroli policji otrzymacie mandat, a przy okazji napsujecie sobie nerwów. 

Już od prawie miesiąca obowiązują nowe przepisy, nakazujące kierowcom, aby ci mieli w swoich samochodowych apteczkach również maseczki. W celu uniknięcia mandatu zawsze możemy odświeżyć apteczkę, kupując nową. Od 1 lutego 2023 roku wszystkie apteczki w sprzedaży dodatkowo wyposażone są w maseczki. Jeżeli jednak nasza aktualna ma się dobrze i nie chcemy wydawać pieniędzy na całą, zawsze możemy zdecydować się na dokupienie maseczek. Pojawia się jednak tutaj pytanie: jakie maseczki wybrać? Najtańszą opcją są zwykłe maseczki chirurgiczne, lecz jeśli wolimy skuteczniejsze, polecane przez Federalne Stowarzyszenie Techniki Medycznej są modele FFP2.

Czy wprowadzenie tego przepisu ma sens?

maseczki kieorwca obowiazek
fot. freepik

Z prawem jest pewien problem, mianowicie ciężko się do niego stosować, jeśli się go nie rozumie. Nie zmienia to faktu, że jest ono nam potrzebne, lecz czy każdy przepis ma sens? Ludzie mają mieszane odczucia w kwestii nowego obowiązku posiadania maseczek w apteczce samochodowej. 

Rzeczniczka niemieckiego automobilklubu ADAC jest zdania, że to dodatkowe wyposażenie nie jest już potrzebne. Maseczki miały znaczenie podczas pandemii, kiedy to bez nich nie mogliśmy załatwić żadnych spraw poza domem. Teraz nie słyszymy już tak często o zakażeniach koronawirusem, czujemy się bezpieczni i większość z nas nie widzi już powodu, aby mieć przy sobie maseczkę.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Popieracie wprowadzenie takiego przepisu? Uważacie, że warto wozić ze sobą maseczki? Może wręcz przeciwnie i nie widzicie w tym żadnego sensu? Dajcie nam znać w komentarzach! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News