Od 1 lipca nowa opłata dla kierowców! Zapomnisz o obowiązku? Dostaniesz wysoki mandat!

Od 1 lipca nowa opłata dla kierowców! Zapomnisz o obowiązku? Dostaniesz wysoki mandat!

Od 1 lipca nowa opłata dla kierowców! Zapomnisz o obowiązku? Dostaniesz wysoki mandat!

Podaj dalej

1 lipca kierowców czekają wielkie zmiany, ograniczenia, wymogi, przepisy oraz wydatki. Już za jakiś czas nie będziemy mogli poruszać się po polskich drogach tak swobodnie, jak dotychczas. Ponadto wielu kierowców będzie musiało wyposażyć swój samochód w specjalną rzecz. Co to takiego? Co tak właściwie się zmieni i jakie nowe kary nas czekają? Sprawdźcie sami!

Od 1 lipca nowa opłata dla kierowców! Za mandat zapłacimy krocie?! 

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o nowej opłacie dla kierowców, która wejdzie w życie już 1 lipca. Choć czasu jeszcze trochę zostało to i tak warto o tym wspomnieć, zwłaszcza, że zapominalstwo w 100 proc. zagwarantuje wam otrzymanie wysokiego mandatu. Czym w takim razie jest nowy obowiązek, który już za niedługo wejdzie w życie?! 

Mowa tu oczywiście o Strefach Czystego Transportu, które zostaną wprowadzone w Krakowie oraz w Warszawie w połowie 2024 roku. Oznacza to, że kierowcy bez odpowiedniej naklejki nie będą w stanie wjechać do specjalnie utworzonych stref. Znajdziemy na niej między innymi informacje o tym, z jakiego rodzaju paliwa korzysta nasze auto, rok jego produkcji, czy też numer rejestracyjny pojazdu. Naklejka powinna znaleźć się na przedniej szybie w lewym dolnym rogu. Jeśli do przepisów się nie dostosujemy to otrzymamy pokaźną karę finansową, o tym jednak opowiemy wam już za chwilę. 

Jakie wymagania trzeba spełnić oraz jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów? 

samochód mandat strefa czystego transportu

Już 1 lipca 2024 roku w centrum Krakowa zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Będą mogły tam wjechać pojazdy na benzynę/LPG, które spełniają przynajmniej normę Euro 1. Kierowcy samochodów napędzanych dieslem wjadą tam jedynie pod warunkiem, że ich pojazdy są zgodne z normą Euro 2.

Za trzy lata, w 2026 roku, strefa ta będzie obejmowała całe miasto. Poza obszarem obowiązywania Strefy Czystego Transportu, zwiększą się również wymagania dotyczące pojazdów. Auta wyprodukowane przed 2000 rokiem, jako minimum będą musiały spełniać normę Euro 3. Samochody z silnikiem diesla, które wyprodukowano przed 2010 rokiem, jeśli nie będą zgodne z wymogami normy Euro 5, nie zostaną wpuszczone na teren Krakowa.

Za wjechanie do Strefy Czystego Transportu nieupoważnionym pojazdem przewidziany jest mandat w wysokości 500 zł. Jak więc łatwo uniknąć problemów z wjazdem do strefy? Jest to niezwykle proste, bo wystarczy, że zakupimy specjalną zieloną naklejkę, a jej wydanie będzie nas kosztować zaledwie 5 zł. Gdzie jednak zakupić taką naklejkę? Na razie niestety nigdzie, a na odpowiedź pewnie przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Kto nie musi martwić się nowym obowiązkiem? 

W Warszawie, jak i w Krakowie będą obowiązywały pewne wyjątki, dzięki czemu pewna grupa ludzi nie będzie musiała przejmować się nowymi przepisami. Mowa tu między innymi o pojazdach, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne oraz właściciele samochodów, którzy ukończyli co najmniej 70 lat. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News