Obowiązkowo musisz wymienić opony! Ogromne mandaty trafią na konta zapominalskich!

Obowiązkowo musisz wymienić opony! Ogromne mandaty trafią na konta zapominalskich!

Obowiązkowo musisz wymienić opony! Ogromne mandaty trafią na konta zapominalskich!

Podaj dalej

Kierowcy obowiązkowo muszą wymienić swoje opony?! W momencie, kiedy kierujący porusza się pojazdem, którego opony są uszkodzone to mundurowi mogą wystawić nam za to mandat. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, na co trzeba zwracać szczególną uwagę oraz o jak wysokiej karze mówimy. Jeśli czujecie się zagrożeni jak najszybciej przeczytajcie treść tego artykułu!

Obowiązkowo musisz wymienić opony! O co chodzi?! 

mandat dowód rejestracyjny zatrzymanie kontrola policja
fot. freepik

Pewna grupa kierowców musi obowiązkowo wymienić swoje opony w samochodzie. W przeciwnym razie podczas kontroli policja nie zawaha się wystawić im srogich mandatów! Czy powinniśmy zwrócić uwagę na coś szczególnego? Jakie opony powinniśmy założyć i skąd tak naprawdę pomysł na tego typu karę? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu! 

Pewna część z was z pewnością słyszała o obowiązku posiadania zimowych opon w wielu krajach na świecie. Na szczęście w Polsce ten przepis w żadnym stopniu nie obowiązuje. Nie zmienia to jednak faktu, że kierowcy i tak mogą otrzymać mandat za złe opony. Podkreślamy, że rodzaj opon nie ma tu żadnego znaczenia, chodzi tu tylko i wyłącznie o ich stan, o którym zaraz wam co nieco opowiemy. 

Z pewnością nieciekawie będzie dla nas gdy policjant podczas kontroli zauważy pewne nieprawidłowości. Pęknięcia, wybrzuszenia, uszkodzony kod, starty bieżnik lub brakujące fragmenty gumy to prosta droga do wysokiego mandatu. Jazda z takimi oponami jest równoznaczna ze stwarzaniem zagrożenia w ruchu lądowym, a za to grozi 3000 zł mandatu. Poza karą finansową, zapłacimy również utratą dowodu rejestracyjnego za zły stan techniczny pojazdu.

Na co zwrócić szczególną uwagę?! 

Nowe ogumienie prosto z fabryki posiada bieżnik o głębokości co najmniej 6,5 mm do maksymalnie 8 mm. Spokojnie możemy jeździć po polskich drogach schodząc nawet do 1,6 mm głębokości bieżnika. W innym przypadku nie ominie nas srogi mandat. 

Nie zapominajmy jednak o tym, że zimówki oraz opony letnie różnią się od siebie i muszą one sprostać innym wymaganiom. Opony zimowe najlepiej wymieniać na nowsze, gdy ich bieżnik spadnie do głębokości mniej więcej 4 mm. Znaczna różnica, prawda? Nie da się jednak zaprzeczyć, że w zimie dobra przyczepność samochodu jest bardzo ważna, aby bezpiecznie poruszać się po jezdni. Bez tego możemy niepotrzebnie stworzyć zagrożenie na drodze spowodowane poślizgiem na śniegu. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News