Obowiązkowa wymiana prawa jazdy! Kierowcy muszą się na nią przygotować

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy! Kierowcy muszą się na nią przygotować

prawo jazdy nowe przepisy dla kierowców

Podaj dalej

Nowe przepisy zmieniły wiele w prawie drogowym, ale na tym wciąż nie koniec. Kierowcy w Polsce będą musieli wymienić swoje prawo jazdy na nowe! Dlaczego i kiedy to nastąpi? Dowiecie się tego z dzisiejszego artykułu. Dodatkowo powiemy wam ile zapłacicie za ponowne wyrobienie dokumentu. Zaciekawieni? W takim razie zapraszamy!

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy? O co chodzi? 

Niestety nie jest to żaden żart! Niektórzy z was będą musieli wymienić swoje prawo jazdy na nowe. Wielu kierowców zaczyna z tego powodu panikować, ale czy naprawdę mają ku temu powody? Cóż… czytając ten artykuł sami się przekonacie… 

Zacznijmy od tego, że bezterminowe prawa jazdy dawno temu były standardem wśród kierowców. Niestety teraz nie jest już tak kolorowo. Od 2013 roku przestały być wydawane – wszystko za sprawą wprowadzenia nowych przepisów, które wymagały od takiego dokumentu daty ważności. Spójrzmy na przykład na prawo jazdy kategorii B. – po upływie maksymalnie 15 lat musimy je sobie na nowo wyrobić w urzędzie. 

Pomówmy teraz jednak o sytuacjach, w której każdy z nas bez wyjątku musi wymienić swoje prawo jazdy. Pierwszym takim przypadkiem jest zmiana imienia i nazwiska. Drugim utrata ważności swojego uprawnienia. Istnieje także opcja, że dokument zaginął lub został zniszczony. Ostatni przypadek jest wtedy, gdy minął termin ważności konkretnej kategorii. 

W paru słowach musimy zwrócić uwagę na temat bezterminowego prawa jazdy, które w najbliższym czasie będzie trzeba wymienić. Jak na razie wymiana na dokument terminowy jest zaplanowana na 2028 rok i ma potrwać do 2033 roku. Czasu jest jeszcze sporo, ale lepiej wiedzieć o tym zawczasu niżeli dowiedzieć się o tym na ostatnią chwilę.

Ile wydamy na wymianę prawa jazdy?

prawo jazdy uprawnienia szeryf
fot. pixabay

Obecnie za wymienienie prawa jazdy musimy zapłacić dokładnie 100,50 zł, w czym te 50 groszy jest opłatą ewidencyjną. Nie możemy jednak zapomnieć też o aktualnym zdjęciu do dokumentu, który trzeba dołączyć do składanego w urzędzie wniosku. W przypadku kiedy nie mamy takiego zdjęcia na podorędziu niestety do naszych wydatków dochodzi również koszty zrobienia takiej fotografii. Poza tym konieczne jest posiadanie ważnego badania lekarskiego, a to oznacza, że w sytuacji, kiedy go nie mamy, będziemy zmuszeni do pożegnania się jeszcze z kwotą 200 zł. 

Podsumowując wymiana prawa jazdy wiąże się dla nas z wydatkiem od 100,50 zł do nawet ok. 330,50 zł! Wiele zależy od tego, czy będziemy musieli ponownie przejść badanie lekarskie, które jak na zwykłe badanie tanie nie jest. Kwota ta może się też zmienić ze względu na to, do jakiego zakładu fotograficznego pójdziemy, gdyż ceny za zdjęcia do prawa jazdy są naprawdę różnorodne i wahają się od 10 do nawet 50 zł.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News